Zaangażowanych 190 funkcjonariuszy, 17 osób zatrzymanych. Rozbita grupa nielegalnie sprzedająca gaz

Autor:
kz/ran
Źródło:
PAP
CBŚP i KAS rozbiły grupę przestępczą nielegalnie sprzedającą gaz
CBŚP i KAS rozbiły grupę przestępczą nielegalnie sprzedającą gaz
CBŚP
CBŚPCBŚP i KAS rozbiły grupę przestępczą nielegalnie sprzedającą gaz

Działania w czterech województwach, prawie 190 zaangażowanych funkcjonariuszy, siedemnastu zatrzymanych. Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą nielegalnie sprzedającą gaz do stacji paliw.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili wspólne działania w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim.

- Wzięło w nich udział blisko 190 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 70 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania, użytkowania i siedziby podmiotów gospodarczych, zamieszanych w nielegalny proceder. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony – poinformowała Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Kilkanaście osób zatrzymanych

Zatrzymano 17 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Jej rzeczniczka Krystyna Gołąbek wyjaśniła, na czym polegał przestępczy proceder. Podała, że rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie gaz był przewożony do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie tworzono fałszywą dokumentację.

- Z dokumentów wynikało, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową. W rzeczywistości większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG – podała prokuratura.

Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 r. na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko–mazurskiego.

- Oszacowano, że w okresie tylko sześciu miesięcy, Skarb Państwa mógł być narażony na straty ponad 4 mln zł. Trwają wyliczenia strat – przekazała Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Trzech zatrzymanych usłyszało w prokuraturze zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałym sprawcom zarzucono udział w takiej grupie. Wszystkim przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora siedem osób trafiło do aresztu, pozostali zostali objęci m.in. policyjnym dozorem i poręczeniami majątkowymi.

Autor:kz/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości