Niedzielna nawałnica bezlitosna dla drzew

Najnowsze

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plWarszawa po nawałnicy

Zamknięty Park Ujazdowski i kilkaset interwencji strażaków. Niedzielna nawałnica zabrała stolicy kilkadziesiąt drzew. Miasto je dosadzi, ale… najpierw muszą powstać statystyki.

To, że podczas ostatniej wichury najbardziej ucierpiały drzewa, potwierdza straż pożarna. - Po niedzielnej nawałnicy interweniowaliśmy 350 razy. Większość zgłoszeń dotyczyła wywróconych drzew czy połamanych gałęzi - mówi Michał Konopka, rzecznik prasowy straży pożarnej.

Czekają na statystyki

Ile drzew straciło miasto? O te statystyki trudno. Do czasu powstania instytucji do spraw zieleni osobne wyliczenia prowadzi miasto, a osobne ZOM. Ani jedni, ani drudzy jeszcze nie mają podsumowania.

- To dzielnice prowadzą statystyki, dlatego takie dane przychodzą do nas z opóźnieniem. Nie mamy jeszcze kompletu. Poprosiliśmy wszystkie dzielnice o takie informacje - zapewnia Tomasz Demiańczuk z biura prasowego miasta.

Dodaje, że ratusz na pewno dosadzi 50 nowych drzew. - To tak zwane "wywroty". Być może dosadzeń będzie więcej - zaznacza Demiańczuk.

Kilka ciężarówek gałęzi, kontenery liści

To, że niedzielna burza dla roślin była bezlitosna, potwierdza również ZOM. "Pracownicy monitorują drzewostan przy ulicach i w parkach pod kątem bezpieczeństwa. Jest to konieczne, ponieważ w koronach drzew mogą znajdować się połamane konary. Szacujemy też wielkość strat, jakie na terenach nam podlegających wyrządziła niedzielna burza. Już wiemy, że ogromne zniszczenia są w Parku Ujazdowskim. Połamane jest mnóstwo drzew, ale też latarnie oraz ogrodzenie" - czytamy na stronie ZOM-u. We wtorek park był już otwarty.

Iwona Fryczyńska w rozmowie z tvnwarszawa.pl precyzuje, że najwięcej drzew straciły Śródmieście, Praga Południe, Wawer, Rembertów i Wesoła. - Naszym celem jest odtworzenie zieleni miejskiej, na pewno uzupełnimy nasadzenia, ale czekamy na statystki - zapewnia rzeczniczka.

Pięć drzew wywróciło się na Polu Mokotowskim, dwa w parku Skaryszewskim, cztery w Parku Ujazdowskim. - Straciliśmy kilkadziesiąt drzew, dodatkowo wywieźliśmy dziesięć ciężarówek gałęzi. Apelujemy do mieszkańców, żeby zgłaszali na Warszawa 19115, gdzie jeszcze należy posprzątać - mówi Fryczyńska.

Tak wyglądała Warszawa po niedzielnej nawałnicy:

Okolice Placu Politechniki po nawałnicyLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl