Niedziela z Baciarellim w Pałacu na Wyspie

Warszawa

Łazienki KrólewskieZwiedzanie muzeum w Pałacu na Wodzie

Dwie najbliższe niedziele warto spędzić w Pałacu na Wyspie w Łazienkach. Po muzeum oprowadzą animatorzy, dzięki którzy zaprezentują zwiedzającym kolekcję obrazów, którą zgromadził ostatni król Polski.

Akcja odbędzie się w ramach trwającej wystawy "Bacciarelli i Inni. Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta".

Zobacz 116 obrazów

W Pałacu na Wyspie obejrzeć można 116 obrazów. Wśród nich znajdują się wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie "Judyta z głową Helofernesa" Franciszka Smuglewicza czy "Starzec z fajką" Gabriela Metsu.

Główną postacią tej wystawy, obok samego monarchy, jest Marcello Bacciarelli. Był on przyjacielem i doradcą króla Stanisława Augusta. Miał też duży wpływ na kształtowanie królewskiej kolekcji dzieł sztuki.

Portret Staniswa Augusta

Obrazy na wystawie zostały wyeksponowane zgodnie z ich topograficznym w XVIII wieku. W Pokoju Bachusa znalazły się dzieła Ádáma Mányokiego pokazujące osoby z otoczenia Augusta II. Sala Salomona stała się galerią jednego mistrza – Baciarellego. Obok portretów Katarzyny Gattai Tomatis, Anny von Medem Biron czy Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny zobaczyć tu można cztery tonda, czyli płaskorzeźby w kształcie koła, przedstawiające cnoty królewskie: mądrość, łaskawość, męstwo i sprawiedliwość. Zostały one namalowane w 1795 roku.

W Galerii Obrazów, na honorowym miejscu zajmowanym niegdyś przez "Uczonego przy pulpicie" Rembrandta, eksponowany jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie, "Portret Stanisława Augusta" w mundurze z błękitną szarfą pędzla Bacciarellego.

Przewodnik w cenie biletu

Pałac na Wyspie można zwiedzać w godzinach 9.00-18.00. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpocznie się o godzinie 11.15 w 25-osobowych grupach. Za oprowadzanie nie trzeba będzie dodatkowo płacić – wystarczy bilet wstępu 10-15 zł.

wp/b