Niedenthal w Kordegardzie

Warszawa

Jacek Turczyk /PAP /TVN24"Wolność jest kobietą" w Kordegardzie

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala "Wolność jest kobietą" w warszawskiej Galerii Kordegarda. Na ekspozycję składa się ponad 30 fotografii ukazujących wkład kobiet w działalność opozycji lat 70. i 80. Wystawa jest częścią obchodów Święta Wolności.

Bohaterki wystawy zostały uwiecznione na kliszach fotograficznych w codziennych sytuacjach, takich jak stanie w kolejkach sklepowych, podróż tramwajem czy wizyta w kociele oraz podczas strajków i manifestacji, np. w gdańskiej stoczni.

Szansa na „absolutną prawdę”

- Oczywiste jest, że wolność ze swej natury jest kobieca i piękna. Dziękuje panu Niedenthalowi za wysiłek, wspaniałe wyczucie, chęć i zainteresowanie, aby w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób uchwycić to co dziś po latach jest dla nas czymś niesłychanie ważnym. Bo można mówić o wolności opowiadając o heroicznych czynach, można także pokazywać życie, w którym wszyscy funkcjonowalimy marząc o tej wolności. Serdecznie dziękuję za możliwość zobaczenia tej Polski, która wybijała się ku wolności. Można o historii mówić, można ją opisywać, ale niewątpliwie ogromnym walorem fotografii jest możliwość pokazania historii. Jest w tym największa chyba szansa na absolutną prawdę o tym wydarzeniu - powiedział prezydent otwierając wystawę.

Wystawa "Wolność jest kobietą"
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP/mjc/par