Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Niech ten budynek służy wszystkim potrzebującym"

Warszawa

proj. APAKA | | flickr/Image Catalog/ Public domain
fot. APAKA | | Fakty TVN
proj. APAKA | | flickr/Image Catalog/ Public domain
fot. APAKA | | Fakty TVN
proj. APAKA | | flickr/Image Catalog/ Public domain
fot. APAKA | | Fakty TVN

W środę o godzinie 12.00 zostało oficjalnie otwarte Centrum Profilaktyki Nowotworów. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. Całkowity koszt budowy w wysokości 36 mln zł pokryła Fundacja TVN "Nie jesteś sam", która również dzisiaj obchodzi swoje 10 urodziny. Autorami projektu nowoczesnego budynku Centrum są zaś Stefan Kuryłowicz i Jacek Syropolski - architekci tragicznie zmarli w wypadku awionetek w Hiszpanii.

Centrum Profilaktyki Nowotworów to nowoczesny budynek o powierzchni całkowitej ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych.

Najnowocześniejsza placówka

Mieszczą się w nim przychodnie lekarskie, w których prowadzone będą badania profilaktyki nowotworowej w zakresie raka piersi, układu rodnego (szyjki macicy), jelita grubego, górnego układu pokarmowego, skłonności genetycznych (dziedziczność genów odpowiedzialnych za nowotwory) oraz epidemiologii i prewencji nowotworów.

Placówka wyposażona będzie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przychodniami pokierują wybitni specjaliści z danej dziedziny. Wizyty będą bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Remontowaliśmy placówki służby zdrowia, w których leczone są dzieci, a ja zawsze chciałam zrobić też coś znaczącego dla osób dorosłych. Mam nadzieję, że to się udało, a efekt ponad dwuletniej pracy wielu ludzi będzie można zobaczyć 22 czerwca - powiedziała prezes fundacji TVN Bożena Walter.

Anna Maruszeczko, która również pracuje w fundacji TVN dodała, że to, iż budynek, który powstał jest taki jasny, z przestrzenią i światłem, będzie potwierdzeniem tezy, że rak to nie wyrok. - Myślę, że przyciągnie (placówka - red.) zawczasu niejednego mężczyznę i kobietę na badania - podkreśliła Maruszeczko.

Dr Jerzy Giermek, kierownik Centrum Profilaktyki Nowotworowej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wyjaśnił, że idea jest taka, aby wykrywać małe zmiany w ciele pacjentek. - Ale jeśli znajdziemy (zmiany nowotworowe - red.), to wtedy zrobimy wszystko, żeby oszczędzić pierś - zaznaczył. I dodał, że najważniejsze, żeby kobiety w ogóle chciały przyjść do Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii.

Uroczyste przecięcie wstęgi / TVN24
| Fakty TVN

Żywy pomnik

Projekt architektoniczny budynku został wykonany i był nadzorowany prof. Stefana Kuryłowicza oraz inż. Jacka Syropolskiego z Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates. Zmarli tragicznie dwa tygodnie temu w wypadku awionetek w Hiszpanii. Pogrzeb Kuryłowicza odbył się w poniedziałek. Syropolskiego we wtorek - dzień przed otwarciem Centrum jego współautorstwa.

- Uroczystość otwarcia nie będzie jednak tak radosna, gdyż nie będą mogli w niej uczestniczyć wspaniali ludzie bez których nie zrealizowalibyśmy tego projektu. Nie będzie wśród nas naszych architektów – prof. Stefana Kuryłowicza i Jacka Syropolskiego. To dla nas wszystkich bardzo smutny czas – podkreśliła Bożena Walter.

10 urodziny Fundacji

Fundacja TVN "Nie jesteś sam" remontuje oddziały i kliniki szpitalne w całej Polsce, m.in. przekazała pieniądze na remont Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Na potrzeby szpitali kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym inkubatory, kardiomonitory, respiratory. Fundacja TVN kupiła także na potrzeby szpitali najnowocześniejsze karetki pogotowia.

Dziś mija 10 lat od jej powstania. Od początku istnienia przeznacza pieniądze na pomoc swoim podopiecznym. Udzieliła wsparcia ponad 11000 ludzi, zarówno dzieciom jak i dorosłym.

ZOBACZ REPORTAŻ NA TVN24.PL

TVN24
| Micah Clem via Storyful | X-News

nsz/mac//kdj/mz