Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Niech mu polska ziemia lekką będzie"

Warszawa

TVN24Bronisław Komorowski na mszy za generała Jaruzelskiego

Modlitwa w intencji pana generała jest potwierdzeniem troski Kościoła o to, co najważniejsze, o zbawienie - powiedział w homilii podczas mszy św. w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego bp polowy Józef Guzdek. Jak mówił, pogrzeb ten jest czasem próby dla wierzących.

O godzinie 11 w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej rozpoczęła się msza święta za zmarłego w niedzielę generała Wojciecha Jaruzelskiego.

"Myśl zrodziła się w sercach"

W nabożeństwie oprócz najbliższej rodziny generała - żony Barbary i córki Moniki Jaruzelskiej z synem - wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski, a także b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Byli też przedstawiciele organizacji kombatanckich, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej, doradcy prezydenta Tomasz Nałęcz i Jan Lityński, ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Alieksiejew oraz Stanów Zjednoczonych Stephen Mull.

- Świętą i zbawienną jest myśl modlić się za zmarłego, poucza nas autor natchniony. Myśl o modlitwie za generała Wojciecha Jaruzelskiego zrodziła się w sercach i umysłach jego najbliższej rodziny i jego przyjaciół. Spełniamy tę wolę. Stajemy dziś przy ołtarzu Chrystusa aby prosić dla zmarłego generała o miłosierdzie boże - mówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

"Myśl o modlitwie za generała Wojciecha Jaruzelskiego zrodziła się w sercach"
TVN24
Msza w intencji zmarłego gen. Jaruzelskiego
TVN24

Podczas mszy świętej prezydent Komorowski oraz byli prezydenci Kwaśniewski i Wałęsa przekazali rodzinie zmarłego generała znak pokoju.

Szacunek dla śmierci

- Szacunek dla majestatu śmierci nie powinien podlegać ograniczeniom i redukcji z powodu ocen politycznych. Majestat demokratycznej i niepodległej Polski powinien być umacniany poprzez okazywanie szacunku zmarłemu prezydentowi nawet, a może właśnie szczególnie wtedy, gdy politycznie tak wiele dzieli. Tak pojmuję także i swój obowiązek prezydencki - mówił podczas mszy prezydent Bronisław Komorowski. - Dlatego żegnam dziś prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce, Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę drogą głębokich przemian systemowych po wyborach 1989 r. - dodał.

- Jako człowiek z pokolenia Solidarności żegnam jednego z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski - mówił Komorowski.

Kończąc swoje przemówienie prezydent złożył kondolencje rodzinie generała. Podziękował biskupowi polowemu Józefowi Guzdkowi, który w homilii zwrócił uwagę, iż w tym momencie przestają się liczyć ziemskie oceny życia generała Jaruzelskiego. - W tej chwili rozpoczyna się sąd pana całej historii, całej skomplikowanej i trudnej historii. Pana wszystkich ludzkich i polskich losów. Dlatego chciałbym z głębokim przekonaniem i ze szczerego serca wypowiedzieć starą polską formułę: "niech mu polska ziemia lekką będzie" - powiedział prezydent.

Odczytano telegram

Odczytany został telegram kondolencyjny, jaki przesłał Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. "Dziękuję Bogu, że dał Panu Generałowi łaskę nawrócenia i pojednania, a dzięki posłudze kapłana - kapelana wojskowego - otwarta została droga do nieba" - napisał kapłan.

Po mszy uroczystości pogrzebowe mają się przenieść na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Rozpoczną się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym. Będzie obecna warta honorowa złożona z kombatantów oraz z żołnierzy WP. Potem urna - wraz z wojskową asystą honorową - zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii WP. Nad grobem mowę pożegnalną ma wygłosić Aleksander Kwaśniewski.

Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym. CZYTAJ WIĘCEJ O POGRZEBIE.

Jak podaje PAP, po godz. 10 na ul. Długiej przed katedrą doszło do słownych utarczek pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami generała.

Protesty w czasie pogrzebu generała Jaruzelskiego
TVN24

Więcej na tvn24.pl.

Głównej zdjęcie: Paweł Supernak / PAP

PAP,dln//kdj