Niebezpieczna sytuacja na przejeździe. Omijają szlabany, tuż przed pociągiem

Warszawa

G87 /Kontakt 24Ludzie nielegalnie przechodzą przez torowisko

Kilkadziesiąt osób jednocześnie przechodzi przez tory omijając opuszczone szlabany. Zaledwie 15 sekund za ostatnim pieszym przejeżdża pociąg. To mogło skończyć się tragedią. Taką sytuację w Wesołej zarejestrowała kamera jednego z internautów, który nagranie przesłał nam na Kontakt 24.

"Głupota ludzka nie zna granic. Jak przejazdy kolejowe mają być bezpieczne?" – pyta internauta o nicku G87.

Na nagraniu, jakie otrzymaliśmy widać, że wystarczyło poczekać około 2 minut na bezpieczne przejście przez torowisko. Ponad 30 osób najprawdopodobniej widzi z daleka pociąg, jednak nikomu nie chce się czekać.

Kara nawet do 3 tys. zł

- Osoba, która nielegalnie przechodzi przez tory kolejowe może otrzymać mandat w wysokości 50 zł – tłumaczy Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodaje, sprawa niekoniecznie może się zakończyć w ten sposób. – Jeżeli funkcjonariusz stwierdzi, że dana osoba stworzyła duże zagrożenie w ruchu lądowym może zostać wszczęte postępowanie sądowe. Wówczas grozi grzywna w wysokości 3 tys. zł lub pouczenie – wyjaśnia Adamus.

Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią

Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe SA przypomina, że w Wesołej, w zeszłym roku, PKP wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei prowadziła akcję ulotkową na przejeździe. - Funkcjonariusze wręczali użytkownikom drogi ulotki przypominające o zasadach bezpieczeństwa. Prowadzimy także spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną, na których rozmawiamy o bezpieczeństwie – dodaje.

Należy pamiętać, że kiedy rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym są opuszczane, to każdy użytkownik drogi, pieszy, rowerzysta, kierowca, musi obowiązkowo zatrzymać się. - Niezależnie od kategorii przejazdu zawsze zwracamy uwagę na to, że przed każdym przejazdem należy się zatrzymać, upewnić się czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg i dopiero wtedy bezpiecznie przekroczyć linię kolejową. Bezpieczeństwo jest dla nas kluczową kwestią, dlatego zawsze zwracamy uwagę na to w jaki sposób należy się zachowywać w momencie przekraczania linii kolejowej i aby robić to tylko w miejscach do tego wyznaczonych – tłumaczy Karol Jakubowski.

W zeszłym roku kolejarze pokazali nagranie by ostrzegać przed niebezpiecznymi sytuacjami na przejeździe kolejowym.

Kolejarze przestrzegają przed niebezpiecznymi zachowaniami
TVN24

ło/sk