Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nie żyje Robert Leszczyński

Warszawa

TVN24Nie żyje krytyk muzyczny Robert Leszczyński

Dziennikarz i krytyk muzyczny Robert Leszczyński nie żyje. W ostatnich latach zaangażowany był także w politykę. Miał 48 lat.

Urodził się 10 lutego 1967 roku w Olecku na wschodnich krańcach Pojezierza Mazurskiego.Krytyk teatralny Maciej Nowak poinformował na antenie TVN24, że prawdopodobną przyczyną śmierci Leszczyńskiego była cukrzyca, której nie miał zdiagnozowanej. Powiedział także, że zmarł w okolicach południa.

Przyjaciele w szoku

- Ja go pamiętam przede wszystkim jako świetnego znawcę rocka. Człowieka o znakomitej intuicji muzycznej - powiedział Nowak.

- To brzmi jak ponury żart. Odbiera mi mowę. Był takim samym krytykiem, jaki był w życiu. Był niesamowicie bezkompromisowy - powiedział Jacek Cygan, autor tekstów piosenek.

Na Facebooku pożegnał go także Kuba Wojewódzki.

- Przede wszystkim był moim przyjacielem. Pamiętam, kiedy jeszcze nie byłem politykiem, Robert zawsze mnie wspierał - powiedział prezydent Słupska, jego dawny kolega partyjny Robert Biedroń. - Próbowaliśmy też swoich sił w polityce. Był szczery i prawdopodobnie przez to mu się nie udało w polityce - dodał. Zaznaczył, że był lepszym krytykiem niż politykiem.

Krytyk muzyczny, dziennikarz

W 2006 roku Leszczyński został redaktorem naczelnym miesięcznika "Laif". W latach 2007-2010 był kierownikiem działu "Kultura" w tygodniku "Wprost". Wcześniej przez osiem lat pracował w "Gazecie Wyborczej". Jeździł po całym świecie na koncerty i festiwale, przeprowadzając wywiady z czołowymi muzykami, m.in. z zespołami Metallica, Pearl Jam czy z Iggym Popem.

W połowie lat 90. założył wraz z Wojciechem Pilichowskim krótko działający zespół Karate Musiq.Prowadził autorski program o charakterze muzycznym "Mop man". Był jurorem czterech edycji programu muzycznego "Idol"

W czasie Euro 2012 był rzecznikiem prasowym wrocławskiej strefy kibica. Był także rzecznikiem prasowym Przystanku Woodstock.

Zaangażowany w politykę

W latach 90. był zwolennikiem Unii Wolności. W 2005 r. był jednym z twórców Partii Demokratycznej. Później bezskutecznie starał się zdobyć mandat radnego Warszawy z ramienia partii Zieloni 2004.

W 2011 roku był twarzą powstającego stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota. Otworzył akcję "Apostazja" realizowaną przez Ruch i portal Apostazja.pl. Akcja miała ułatwić możliwość wystąpienia z Kościoła. W tymże samym roku bez sukcesu kandydował z list Ruchu Palikota do Sejmu. Po przekształceniu ugrupowania w Twój Ruch w 2013 roku został członkiem nowej partii. Następnie w 2014 roku bezskutecznie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Roberta Leszczyńskiego wspomina Roman Rogowiecki
TVN24

kło/sk/kwoj/PAP