Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Nie żyje Maciej Parowski, pisarz i twórca "Nowej Fantastyki"

Najnowsze

archiwum TVN24Maciej Parowski nie żyje

W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" Maciej Parowski. Był autorem powieści, takich jak "Twarzą ku ziemi" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" oraz scenariuszy komiksowych między innymi "Funky Koval" i "Wiedźmin".

O śmierci Parowskiego poinformowała w poniedziałek redakcja "Nowej Fantastyki" na swoim profilu na Facebooku.

Maciek był związany z "Fantastyką" od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć - ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył - powieści ("Twarzą ku ziemi", "Burza"), scenariusze komiksowe ("Funky Koval", "Wiedźmin"), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy "Małp Pana Boga". Będzie nam go ogromnie brakowało – czytamy we wpisie.

Autor powieści i scenariuszy komiksowych

Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1946 roku w Warszawie. Był pisarzem, krytykiem i redaktorem fantastyki naukowej. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 roku pracował w tygodniku studenckim "Politechnik" – początkowo w charakterze felietonisty, następnie jako kierownik działu kulturalnego i sekretarz redakcji, a w końcu jako redaktor naczelny.

Od 1977 roku był kierownikiem działu krytyki i nauki tygodnika "Razem". Dwa lata później, w 1979 roku został publicystą tego tytułu. Opowiadania i felietony publikował także między innymi w "Życiu Warszawy", "Kulturze", "Polityce", "Na Przełaj" i "Ekranie". W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później przekształconym w "Nową Fantastykę"), a od 1992 roku do 2003 roku był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego "Czasu Fantastyki".

W swoim dorobku Maciej Parowski ma między innymi książki "Twarzą ku ziemi" (1982 r.), "Sposób na kobiety" (1985 r.), "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" (2010 r.), "Małpy Pana Boga. Słowa" (2011 r.), "Małpy Pana Boga. Obrazy" (2013 r.), "Z bandytą w windzie" (2015 r.) oraz "Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje" (2017 r.).

Jest także autorem scenariuszy między innymi komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin", "Planeta Robotów", "Burza" i "Naród wybrany".

Doktorat humoris causa

Za zasługi dla polskiego komiksu został doceniony w 2006 roku doktoratem humoris causa, czyli Nagrodą imienia Papcia Chmiela przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2007 r. został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maciej Parowski zmarł w niedzielę 2 czerwca po ciężkiej chorobie. Miał 72 lata.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o pożegnaniu Zofii Czerwińskiej:

Zofia Czerwińska nie żyjeTVN24
wideo 2/2

PAP/mp/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24