Nie żyje Jerzy Jasiuk, wieloletni dyrektor Muzeum Techniki

Warszawa

facebookJerzy Jasiuk przez wiele lat był dyrektorem Muzeum Techniki

Nie żyje wieloletni dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk. Zmarł w Boże Narodzenie.

"Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od Nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk. Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany" - czytamy na profilu Muzeum Techniki na Facebooku.

Dyrektorem muzeum Jasiuk był w latach 1972-2013.

"Z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi. Marzył o tym by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki..." - tłumaczą przedstawiciele obiektu.

Problemy muzeum

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o poważnych problemach finansowych placówki. W czerwcu zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu. Powodem było zadłużenie muzeum, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz.

Do tego doszło nieprzyznanie dotacji z Ministerstwa Nauki. Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadziła muzeum wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł. Wniosek został jednak rozpatrzony negatywnie. Wszystko wskazywało na to, że zadłużona placówka będzie musiała się wyprowadzić z popularnej siedziby w Pałacu Kultury.

Jednak pod koniec listopada wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński zapowiedział, że uratuje ją poprzez powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki. Nowa instytucja prowadząca muzeum ma być utrzymywana przez trzy ministerstwa: kultury, finansów i rozwoju oraz nauki.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE:

Rozebrane wystawy w Muzeum Techniki
Artur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

kz/kw