Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nie żyje fotograf powstańczej Warszawy

Warszawa


Zmarł Jerzy "Jur" Tomaszewski, powstaniec warszawski i fotograf. Był autorem około 2 tys. zdjęć ilustrujących walki w stolicy w 1944 roku. Miał 92 lata.

Jerzy Tomaszewski urodził się w styczniu 1924 roku w Warszawie. Ukończył tajny kurs fotografii. Od 1941 roku działając w komórce kierowanej przez inż. Andrzeja Honowskiego, pracował w niemieckiej firmie Foto-Rys.

Jak informuje Muzeum Powstania Warszawskiego, właśnie wtedy rozpoczęła się jego przygoda z fotografią.

Powstaniec-fotograf

Walczył w powstaniu, posługiwał się wówczas pseudonimami "Jerzy" i "Jur". Został ranny na początku września 1944 roku. W czasie powstania jako fotoreporter i sprawozdawca wojenny dokumentował walki w Śródmieściu i na bliskiej Woli. W sumie wykonał około 2 tysiące fotografii w tamtym okresie.

Po zrywie opuścił stolicę razem z ludnością cywilną.

Jego zdjęcia ukazały się w wydanym w 1979 roku albumie "Epizody Powstania Warszawskiego". Był członkiem rady honorowej budowy MPW. Zmarł 26 stycznia w wieku 92 lat.

jb/ran