Nie żyje Elżbieta Dziębowska, łączniczka "Parasola'

Warszawa

archiwum PWMNie żyje Elżbieta Dziębowska

W poniedziałek zmarła dr Elżbieta Dziębowska, muzykolog, wykładowca uniwersytecki, wieloletnia redaktor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W czasie II wojny światowej była łączniczką w batalionie "Parasol". Uczestniczyła również w Powstaniu Warszawskim, ps. "Dewajtis".

Dziębowska urodziła się 16 kwietnia 1929 roku. Jako 15-letnia dziewczyna brała udział w kilku ważnych akcjach bojowych, m.in. w akcji Weffels i akcji Kutschera. Po wojnie ukończyła liceum, a następnie muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-1970 związana była z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem od 1970 do 1989 r. z Katedrą Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1973-1983 wykładała również w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Redaktor naczelna

Poza własnymi pracami naukowymi dr Dziębowska była nieprzerwanie przez blisko 40 lat redaktorem naczelnym Encyklopedii Muzycznej PWM.Jak wspominają ją koledzy, była niedościgłym wzorem dla setek muzykologów i redaktorów. Wiedziała jak z lawiny słów wyłowić ukryty sens. Ceniła prosty, mądry, prawdziwy, logiczny, spójny przekaz z dyscypliną słowa niosącego maksimum treści.

Miała 86 lat.

PWM/ło