Nie żyje biskup Stanisław Kędziora

Warszawa

diecezja.waw.plStanisław Kędziora

Biskup senior Diecezji Warszawsko-Praskiej Stanisław Kędziora zmarł w poniedziałek w wieku 83 lat. Kapłanem był przez 60 lat, posługę biskupią pełnił przez 31 lat.

Jak wskazuje diecezja, bp Kędziora "był człowiekiem ogromnej dobroci, szczerego serca, prostoty, serdecznego uśmiechu, życzliwości i pokory". "Z wielką delikatnością i wrażliwością podejmował posługę wobec osób starszych, chorych i cierpiących. Rozumiał i dzielił trudności związane z ich cierpieniem, kondycją wynikającą z obciążania wiekiem lub dolegliwościami" - czytamy na stronie internetowej diecezji.

"Secundum Verbum Tuum"

Biskup Stanisław Kędziora urodził się 6 grudnia 1934 roku w Seligowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w sierpniu 1958 roku z rąk ówczesnego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1971 roku uzyskał doktorat z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1965-1971 pełnił funkcję prefekta, a następnie, do 1982 roku wicerektora na Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie wykładał teologię dogmatyczną. W marcu 1987 Stanisław Kędziora został ogłoszony biskupem pomocniczym warszawskim. 25 marca 1987 prymas Polski, kardynał Józef Glemp, bp Władysław Miziołek i bp Kazimierz Romaniuk udzielili mu święceń biskupich w kolegiacie łowickiej. Jako dewizę bp Kędziora przyjął słowa "Secundum Verbum Tuum" (Według Słowa Twego).Od marca 1992 roku pełnił funkcję biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej, prałata Kapituły Katedralnej, zastępcy przewodniczącego Rady Kapłańskiej. Był też członkiem Kolegium Konsultorów oraz przewodniczącym Wydziałów: Administracji Ogólnej i Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej.

Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego

W kwietniu 2008 roku Kolegium Konsultorów wybrało bp. Kędziorę na urząd administratora apostolskiego, którą to funkcję sprawował do czerwca 2008 roku.W lipcu 2008 roku bp Kędziora decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za wybitne zasługi dla Kościoła w Polsce i pracę duszpasterską. 5 stycznia 2011 roku papież Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Stanisława z posługi biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Biskup senior po wieloletnim zmaganiu się z chorobą nowotworową zmarł w wieku 83 lat późnym popołudniem w Święto Bożego Narodzenia.Diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej podaje, że o szczegółach uroczystości pogrzebowych poinformuje w terminie późniejszym.

PAP/kz