"Nie znajduje słów, jak wielki to był heroizm"

Warszawa

TVN24Gala Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Pierwsze od II wojny światowej ogólnopolskie spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rozpoczęło się w niedzielę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W uroczystości wzięło udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.

Około 70 osób - polskich Sprawiedliwych Wśród Nardów Świata przybyło na ogólnopolskie spotkanie do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"W tym okropnym czasie zagłady, w okropnym czasie wojennej zawieruchy, w dużym państwie jakim była Polska, ta grupa osób stanowiła ogromny wyjątek. Państwo stanowili wyjątek postaw niezwykle heroicznych dla których określenia nie znajduje słów, jak wielki to był heroizm. Na tle skrajnie innych postaw Polaków, tym bardziej to, co państwo zrobili, zasługuje na pochylenie" - powiedziała podczas rozpoczęcia gali Jolanta Gumula, zastępca dyrektora ds. programowych w muzeum POLIN, zwracając się do Sprawiedliwych.

6620 Sprawiedliwych

Na początku uroczystości wszyscy Sprawiedliwi zostali uhonorowani brawami.

Organizatorami spotkania są: Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Na medalu znajduje się sentencja: "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat". W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych – jest ich 6620.

PAP