"Nie wyobrażam sobie, by moi wyborcy w pakiecie dostawali Schetynę"

Najnowsze

TVN24Piechna-Więckiewicz o porozumieniu z Koalicją Obywatelską

- Porozumienie z Koalicją Obywatelską to decyzja, z którą głęboko się nie zgadzam - oświadczyła na poniedziałkowym briefingu Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna z Inicjatywy Polska i kandydatka na wiceprezydentkę z ramienia koalicji Wygra Warszawa. Pytana, czy odejdzie ze stowarzyszenia powiedziała, że ogłosi decyzję w tej sprawie za kilka dni.

W weekend Inicjatywa Polska, na czele której stoi Barbara Nowacka, powołała zespół do negocjacji programowych z Koalicją Obywatelską. Ostateczna decyzja w sprawie wyborczej współpracy ma zapaść w środę, na posiedzeniu krajowego zarządu Inicjatywy. Możliwe porozumienie już teraz budzi jednak kontrowersje wśród samych członków stowarzyszenia, co udowodnił poniedziałkowy briefing jednej z jego członkiń, liderki stołecznych struktur.

- Porozumienie z Koalicją Obywatelską to decyzja, jeżeli ona rzeczywiście zapadnie, z którą głęboko się nie zgadzam. Od początku byłam temu przeciwna. Ta decyzja jest zła i torpeduje działania polskiej lewicy - powiedziała stanowczo Paulina Piechna-Więckiewicz.

"Wyborcy mają alternatywę"

Podkreśliła, że nie zgadza się z podejściem "Koalicja Obywatelska albo śmierć" i przekonywała, że wyborcy lewicowi "mają alternatywę", którą jest porozumienie, jakie w stolicy Inicjatywa Polska zawiązała ze stowarzyszeniem Jana Śpiewaka, Partią Razem i Zielonymi. - Takie alternatywy tworzą się w całym kraju - mówiła. - Nie wyobrażam sobie, że moi wyborcy i wyborczynie w pakiecie ze mną dostają Grzegorza Schetynę - dodała.

Piechna-Więckiewicz nie szczędziła krytyki warszawskim działaczom Platformy Obywatelskiej. Wypomniała im między innymi to, że "przez 12 lat nie potrafili poradzić sobie z kwestią reprywatyzacji" i wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością głosowali za uchwaleniem głośnego planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego pozwalającego na budowę pięciu nowych wysokościowców, w tym wieżowca Archidiecezji Warszawskiej - Roma Tower.

- Nie ma demokracji bez silnej postępowej lewicy zarówno w warszawskim samorządzie, jak i w całym kraju, a tworzenie sojuszy z Koalicją Obywatelską zabija demokrację i różnorakość - oznajmiła warszawska radna. - Nie wierzcie w to, że Platforma Obywatelska z Nowoczesną zatrzyma Prawo i Sprawiedliwość. Nie zrobiła tego sama w 2015 roku i nie zrobi tego znowu - podsumowała.

Piechna-Więckiewicz pożegna się z Inicjatywą?

Dopytywana przez nas, czy wobec tak krytycznego stanowiska zdecyduje się odejść ze stowarzyszenia, jeśli współpraca Inicjatywy z Koalicją Obywatelską stanie się faktem nie odpowiedziała jednoznacznie. - Swoją decyzję podejmę w środę, po głosowaniu zarządu krajowego. Podobnie jak inni, bo nie tylko ja byłam przeciwko, ale na przykład znany wiceburmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk i Aleksandra Popławska, która startuje z naszych list na Mokotowie - poinformowała radna.

Współpracę Inicjatywy Polska z Koalicją Obywatelską komentowała w weekend w rozmowie z "Faktami" TVN jej liderka Barbara Nowacka. - Skłócona lewica nie daje szansy na realizację programu polityki progresywnej. Pytanie, czy ktoś inny daje. Dlatego Inicjatywa Polska powołała zespół, który będzie rozmawiał z Koalicją Obywatelską na temat tego, czy jest możliwość porozumienia programowego i realizowanie tego progresywnego programu, na którym nam zależy - oznajmiła.

Rozstanie z SLD

Paulina Piechna-Więckiewicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lewicowych działaczek w warszawskim samorządzie. Przez 15 lat należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Odeszła w sierpniu 2016 roku między innymi ze wspomnianym Grzegorzem Pietruczukiem i grupą działaczy z Bielan. - Podjęłam jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu - mówiła wtedy.

Zaraz po odejściu z partii Włodzimierza Czarzastego Piechna-Więckiewicz przystąpiła do założonego przez Barbarę Nowacką stowarzyszenia Inicjatywa Polska i została liderką stołecznych struktur. Kilka tygodni temu ogłosiła, że wraz z Partią Razem, Zielonymi i Wolnym Miastem Warszawa zawiąże w stolicy porozumienie przed wyborami samorządowymi. Tak też się stało. Powstała koalicja pod nazwą Wygra Warszawa i Janem Śpiewakiem jako kandydatem na prezydenta miasta. Piechna-Więckiewicz jest przedstawiana jako "kandydatka na wiceprezydentkę", która miałaby zająć się między innymi sprawami związanymi z zagospodarowaniem przestrzennym.

kw/mś