Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Nie Włosi, a Czesi wyremontują most Grota

Najnowsze

Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.plTak dziś wygląda most Grota

Czeska firma Metrostav, a nie konsorcjum Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów, przebuduje Trasę AK i most Grota - poinformowała GDDKiA. Dyrekcja uznała, że poprzednio przez nią wybrana oferta była zbyt tania.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken, komisja przetargowa ponownie przeanalizowała złożone w przetargu oferty.

- Stało się to po orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej, która zaleciła ponowną weryfikację ofert - powiedziała rzeczniczka. W efekcie tej weryfikacji oferta Włochów została odrzucona z powodu rażąco niskiej ceny.

Za blisko 800 mln

Astaldi chciało dostosować warszawską Trasę Armii Krajowej wraz z mostem Grota do parametrów drogi ekspresowej S8 za ok. 544 mln zł, czyli za kwotę o prawie połowę niższą od przygotowanego przez Dyrekcję kosztorysu. GDDKiA na realizację tego zadania przeznaczyła prawie 933 mln brutto.

Oferta Metrostav opiewa na 796,3 mln zł i była druga pod względem cenyu po ofercie Włochów. Pozostałe cztery przekraczały 800 mln zł, a najdroższa miała wartość 1,7 mld zł.

Przez 27 miesięcy

Zgodnie z umową, której podpisanie planowane jest jeszcze w maju, wykonawca będzie miał 27 miesięcy na realizację inwestycji. - Oznacza to, że do końca 2015 r. most powinien być gotowy - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że prace nie muszą się zacząć natychmiast po podpisaniu umowy, ponieważ wykonawca będzie miał jeszcze cztery miesiące na optymalizację projektu inwestycji.

Przebudowa Trasy Armii Krajowej ma objąć odcinek od węzła Powązkowska do węzła Modlińska. Przebudowa mostu Grota-Roweckiego ma umożliwić przeprowadzenie pięciu pasów ruchu w każdym kierunku: dwa dla drogi ekspresowej i trzy dla ruchu lokalnego. Ponadto most ma zostać dostosowany do ruchu pieszego i rowerowego.

PAP/ran/roody

Remontu wymagają również barierki, które są zabezpieczeniem dla pieszych:

"Zaraz wszyscy wpadniemy". Most czeka na remontKazik /Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.pl