Nie usłyszysz o nim złego słowa. Radny PiS idzie do Sejmu

Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"
Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"
TVN 24
Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"TVN 24

20 miejsc w nowym Sejmie zajmą posłanki i posłowie wybrani w Warszawie. Wśród nich liderzy największych partii, ministrowie, obecni posłowie, a także były piłkarz, były prezydent Warszawy i jeden radny miasta obecnej kadencji - Jarosław Krajewski.

Jeszcze w poniedziałek nie był pewny sukcesu. Jeśli KORWiN albo Zjednoczona Lewica weszłyby do Sejmu, na pewno nie zostałby posłem. Na liście Prawa i Sprawiedliwości miał ósmy wynik – ostatni "punktujący".

Opozycja komplementuje

Jarosław Krajewski ma 32 lata. Jest politologiem po Uniwersytecie Warszawskim. Przewinął się przez kancelarię premiera i ministerstwo pracy w czasach rządów PiS oraz kancelarię prezydenta za kadencji Lecha Kaczyńskiego. Ale od 2006 roku polem jego aktywności zawodowej była głównie Sala Warszawska, w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie obraduje Rada Warszawy. W obecnej kadencji pełni funkcję szefa klubu PiS. Jest jednym z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych radnych. W rodzimej partii mówią o nim tylko dobrze, dlatego próbujemy po drugiej stronie barykady.

- Znam go od 2006 roku. To merytoryczny, inteligentny, mądry radny. Mimo różnić poglądowych, dogadujemy się. Zdarzały się spory, ale nigdy nie wyszły poza ostrą dyskusję, bez przekraczania granic. Rada Warszawy straci na jego awansie do Sejmu, nie widać naturalnego następcy na stanowisku szefa klubu PiS. Są merytoryczni radni, ale to raczej funkcja polityczna - komentuje Jarosław Szostakowski, szef klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Dobra reputacją cieszy się też w SLD. – W wielu kwestiach nasze partie fundamentalnie się różnią, ale jeżeli chodzi o samorząd, uważam go za przyzwoitego, uczciwego i pracowitego radnego. Współpracowaliśmy przede wszystkim w kwestiach edukacji i polityki społecznej – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy z SLD. W 2006 roku, wraz z Krajewskim, byli najmłodszymi radnymi miasta. Nie dajemy za wygraną - przez te lata ani razu nie zalazł za skórę? – Nie przypominam sobie żadnej sytuacji, która pozostawiłaby we mnie niesmak. Przyznam, że chciałabym, żeby w PiS-ie było więcej takich osób – wzdycha Piechna-Więckiewicz.

Walczył o jawność umów

A jakie cele na najbliższe cztery lata przy Wiejskiej stawia sobie sam Krajewski? - Kontynuować tematy, którymi zajmuje się w samorządzie warszawskim. Ważne są dla mnie sprawy związane z naprawą edukacji. Chce, aby rodzice mieli wybór czy posyłać 6-latki do szkoły. Popieram likwidację gimnazjów, powrót 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Zaangażuję się też w kształtowanie polityki prorodzinnej, przede wszystkim wsparcie wielodzietnych rodzin, aby nie spełniła się prognoza GUS, mówiąca, że liczba mieszkańców w Polsce w 2050 roku spadnie do 34 milionów – mówi nam Jarosław Krajewski.

Jako radny zasłynął głównie trzyletnią walką z odtajnienie umów zleceń i umów o dzieło, które zawierał ratusz. Sprawa oparła się o Sąd Najwyższy, który przyznał radnemu rację. Od tej pory umowy zawierają klauzulę o automatycznym udostępnieniu danych osobowych i publikacji w internetowym rejestrze.

- To na pewno mój największy sukces. Do dziś docierają do mnie sygnały z różnych miast, gdzie ludzie skutecznie powołują się na tamten wyrok Sądu Najwyższego. W Sejmie też zamierzam walczyć o większą jawność życia publicznego. Każda instytucja publiczna powinna mieć rejestr zawieranych umów, który obywatelom da wiedzę kto i jakie pieniądze otrzymuje za zlecone prace. Jawność sprzyja budowaniu zaufania do państwa – przekonuje Krajewski, ale przyznaje, że na razie nie ma konkretnego pomysłu, w jaki sposób zmusić instytucje do transparentności: czy na gruncie istniejącego prawa czy nowej ustawy.

Wyzwaniem skutki reprywatyzacji

- Najważniejsze wyzwanie dla posła z Warszawy to wsparcie starań o pieniądze na odszkodowania reprywatyzacyjne oraz korzystny dla Warszawy podział środków unijnych. Jeśli PiS przeforsuje podział Mazowieckiego na dwa województwa, powinien zabiegać w Sejmie o zrekompensowanie stolicy straty środkami rządowymi – podpowiada Jarosław Szostakowski, a Paulina Piechna-Więckiewicz dorzuca "pilnowanie ustawy metropolitalnej" i wszczęcie dyskusji nad kształtem ustawy warszawskiej.

Przyszły poseł podkreśla, że ma świadomość fatalnych skutków dekretu Bieruta. – Potrzebne jest prawo, które zapewni miastu prawo pierwokupu budynków użyteczności publicznej oraz kilka innych instrumentów przeciwko handlarzom roszczeniami. Mała ustawa reprywatyzacyjna była wadliwa, bo nie zawierała zapisów dotyczących odszkodowania – tłumaczy nasz rozmówca. Co zatem robić: poprawić wersję ustawy odesłaną przez Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego czy pisać kolejną od nowa? Krajewski nie daje jednoznacznej odpowiedzi. – Trzeba o tym rozmawiać – ucina.

Co z województwem warszawskim?

Ostrożność wykazuje także w temacie wydzielenia województwa warszawskiego z Mazowsza, co otwarcie postulował Jarosław Kaczyński przyznając, że "Warszawa na tym straci". – Po 2020 roku Warszawa i tak nie miałaby szansy na środki regionalne po wskaźniki będą za wysokie. Zresztą na najważniejsze inwestycje jak budowa II linii metra uzyskiwaliśmy środki z funduszy centralnych. Poczekajmy na projekt ustawy – dystansuje się radny. Dopytujemy, czy nie zabraknie mu odwagi zagłosować inaczej, niż koledzy z partyjnej ławy, jeśli wymagałby tego interes stolicy. – Będę głosował tylko za rozwiązaniami korzystnymi dla Warszawy – zapewnia.

Postuluje także bardziej sprawiedliwe zasady janosikowego, uwzględniające realną liczbę mieszkańców, ale zastrzega, że nie poparłby całkowitej likwidacji daniny Warszawy na biedniejsze regiony.

Miejsce Krajewskiego w radzie miasta zajmie Oskar Hejka, działacz społeczny, obrońca praw lokatorów.

Wybory parlamentarne

W niedzielnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość odniosło w Warszawie historyczny sukces. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 327 tys. 342 warszawiaków, czyli 29,88 proc. Na Platformę Obywatelska swój głos oddało zaś 301 tys. 672 osoby, co oznacza 27,54 proc. poparcia. Ale jeśli odjąć głosy oddane zagranicą, to minimalnie lepsza była PO.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl