Nie tylko marsze

Warszawa

tvnwarszawa.plŚwięto Niepodległości

Piknik historyczny z grochówka, rekonstruktorami i zabytkowym tramwajem, koncerty, zwiedzenie budynku Sejmu, gry miejskie, spacery i biegi. Święto Niepodległości w Warszawie to nie tylko marsze i oficjalne obchody. Przygotowaliśmy wybór najciekawszych.

95. urodziny ulicy 11 listopada

Z okazji 95. urodzin ulicy 11 listopada odbędą się koncerty, spektakle, przejażdżki tramwajem, lekcje historii, pokazy rekonstruktorów. Na pikniku historycznym nie zabraknie kotylionów w narodowych barwach – będzie je można otrzymać albo zrobić samemu. Przygotowano też trzy tysiące porcji gorącej grochówki. Ale, jak przystało na urodziny, będzie też tort.

Wydarzenia zaplanowano na skwerze płk. Żurowskiego, u zbiegu ul. 11 listopada i Inżynierskiej, oraz w praskich klubach: Dzika Strona Wisły, Hydrozagadka, Chmury, Skład Butelek, Teatr Acadamia.

Kotylionygodz. 10.00 -14.00 - przy pomniku Kopernika, ul. Nowy Świat. Na warszawskim stoisku odbędą się warsztaty tworzenia kotylionów.

Lekcje historii i gorąca grochówka godz. 13.00 - 20.00 - skwer płk. Żurowskiego - piknik. Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo i stoisko informacyjne prezentujące wydawnictwa historyczne oraz rekwizyty. Żołnierze w historycznych strojach poprowadzą lekcje historii o wydarzeniach z 1918 r. Piknik to także okazja, aby w monidle zrobić sobie zdjęcie z marszałkiem Piłsudskim. Na skwerze będzie też stoisko z kotylionami, a dla zmarzniętych grochówka i herbata.Przejażdżka zabytkowym tramwajem Godz. 13.00 z przystanku Inżynierska wyruszy zabytkowy "Tramwaj Niepodległość". Podróż umilą muzycy z kapeli Warszawiaki, a także słuchowisko o odzyskaniu niepodległości. Trasa: Inżynierska – 11 listopada – Targowa – Kijowska – Kawęczyńska Bazylika – Kijowska – Targowa – 11 listopada – Stalowa – pętla Czynszowa – Stalowa – Inżynierska. Przybliżony czas przejazdu to 40 min. Ostatni kurs o godz. 15.40. Koncerty i tort urodzinowy Na świętowanie urodzin ulicy 11 listopada praskie kluby zapraszają od kilku lat. W tym roku wraz z miastem przygotowały:

Dom Kultury TuPraga, ul. Dąbrowszczaków 2 godz. 14.00 – TuPraga, koncert chóru godz. 16.00 - projekcja filmu "Ludzie bez jutra" z muzyką na żywo w wykonaniu WySzaZa (S. Wypych, P. Szamburski, P. Zakrocki). Dzika Strona Wisły, plac Hallera godz. 16.00 - spektakl w wykonaniu Teatr Pijana Sypialnia "Osmędeusze" Podwórko ul. 11 listopada 22 godz. 17.30 - iluminacja i wielki (600 porcji) tort na 95. urodziny ulicy 11 listopada godz. 18.00 - Teatr Academia – 11.11, cztery jedynki czyli kwartet, koncert: Adria Quartet godz. 19.30 - Skład Butelek – koncert: Raphael Rogiński/Genowefa Lenarcik godz. 21.00 - Hydrozagadka – koncert: Warszawskie Combo Taneczne Wstęp wolny.

11. Przystanek Niepodległość

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polskie organizuje imprezę pt. Przystanek Niepodległość. Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji są trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz (trwa rok autora Trylogii) oraz rocznica odzyskania niepodległości. Natomiast w Galerii Kordegarda zostanie pokazana wystawa Małe Wielkie Historie.

Przystanek Sienkiewicz
mat. organizatora

Gra "Niepodległa!" przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Punkt startowy gry znajdzie się na skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny 10.00 – 14.00 (przewidywany czas trwania ok. 2h). Obowiązują zapisy: poprzez formularz na stronie www.muzhp.pl

Gra spacerowa "Tu byłem. Sienkiewicz" ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora "Potopu". Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Na Skwerze Hoovera w godzinach 10.00-15.00 dostępne będą jednodniówki, które są przewodnikiem po grze.

Gra "Gdzie jest Kmicic?" przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6-11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców zapraszamy do Ogrodu Saskiego w godzinach 10.00-13.30.

Spacer historyczny po Żoliborzu "Śladami 11 listopada" rozpocznie się na placu Wilsona (zbiórka przed kinem Wisła) o godzinie 11.00. Obowiązują zapisy pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl. Spacer poprowadzi Piotr Hummel.

Muzeum przygotowało także wystawę "Małe Wielkie Historie" będącą podsumowaniem trwającej akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej. W Kordegardzie w godzinach 10.00-20.00 pokazane zostaną najciekawsze eksponaty podarowane muzeum: wydawnictwa "drugiego obiegu”, sztandar Solidarności ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914-21.

Wstęp wolny.

Koncert RIENTOSCOPE

Z okazji Święta Niepodległości Bemowskie Centrum Kultury art.bem organizuje specjalny koncert. Wystąpi 3275 kg Orchestra z gościem specjalnym Tadeuszem Czechakiem gitarzystą i lutnistą. 3275 kg Orchestra to grupa młodych kreatywnych twórców, eksperymentatorów, doświadczonych profesjonalistów i szalonych pasjonatów muzyki. To energetyczne połączenie młodości i doświadczenia, abstrakcji i konstruktywnego działania. W orkiestrze spotkali się artyści wywodzący się z różnych, pozornie odległych artystycznych światów, tutaj jednak współdziałających w pełnej harmonii, realizując wspólne idee.

11 listopada, 19.00, Sala Koncertowa BCK, ul. Górczewska 201, wstęp wolny

Otwarty parlament

Kuluary sejmowe, galeria sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski - to niektóre z miejsc, które będzie można zwiedzić w budynkach parlamentu z okazji Święta Niepodległości. W godz. 9–16 chętni będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

Sejm i Senat zapraszają wszystkich warszawiaków i gości przebywających w stolicy na ul. Wiejską 4/6/8. 11 listopada będzie można zobaczyć wnętrza znane z przekazów medialnych, m.in. hall główny, kuluary sejmowe, salę kolumnową, galerię sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski.

Dla odwiedzających wyznaczono specjalną trasę, która ma pozwolić na dokładniejsze poznanie jednego z najważniejszych gmachów w Polsce. Sejmowe kuluary będą rozbrzmiewały muzyką: popularyzator muzyki tradycyjnej Andrzej Strug wraz z zespołem Monodia Polska wykona piosenki legionowe oraz tradycyjne polskie pieśni patriotyczne. Odwiedzający będą mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewu.Na gości będzie czekało również specjalne atelier fotograficzne. Poza fotobudką amatorzy fotografii będą mogli - dzięki rysunkowym ściankom do robienia zdjęć - wcielić się w postaci historyczne.

Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji; osoby chętne do zwiedzenia parlamentu muszą jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości.

11 listopada, godz. 9–16, ul. Wiejska 4/6/8, wstęp wolny

Sztafeta Patriotów

Urząd dzielnicy Wawer zaprasza na bieg z okazji Święta Niepodległości ulicą Patriotów. Trasę można przebiec, przejechać na rowerze, czy na rolkach. Zapraszamy do wspólnego startu rodziny w barwach narodowych. Udział jest bezpłatny – czytamy w zapowiedzi.

Start 11 listopada o godz. 14.00 (zapisy od 13.00), ul. Patriotów 154 (okolice Tesco)

PAP/mat.pras./b/ran