Nie tylko bilety. Za co zapłacimy więcej?

Warszawa

archiwum TVN24Czynsze w mieszkaniach komunalnych mają w tym roku pozostać takie same jak w zeszłym

Nie tylko ceny biletów komunikacji miejskiej wzrosły wraz z nowym rokiem. Jak informuje "Życie Warszawy" z podwyżką muszą się liczyć także mieszkańcy, którzy płacą za użytkowanie wieczyste. A co z opłatami za wodę czy prąd?

Nowy rok Warszawa powitała wyższymi cenami biletów. Mieszkańcy rozliczający się z podatku w mieście, mogą wyrobić sobie Kartę Warszawiaka. Dla dzieci jest Karta Młodego Warszawiaka - czytaj więcej.

Pozostali muszą liczyć się z podwyżkami. Wrosły opłaty między innymi za bilety miesięczny i kwartalny, zlikwidowany został bilet jednorazowy - SPRAWDŹ NOWĄ TARYFĘ.

Przed Nowym Rokiem po Karty Warszawiaka ustawiały się kolejki:

Kolejka przed POP-em
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Jak wyrobić Kartę Warszawiaka:

Mówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Dla tysięcy osób więcej za wieczyste

To jednak nie jedyne podwyżki w Warszawie. Więcej w 2014 roku zapłacą niektórzy właściciele nieruchomości, którzy ponoszą opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu.

Jak powiedziała w rozmowie z "ŻW" Ewelina Buczyńska, rzeczniczka dzielnicy Pragi Południe, nowe opłaty najczęściej nie przekraczają dwukrotności dotychczasowej stawki. Zmiany w opłatach dotyczyć będą 3300 mieszkańców tej dzielnicy (z 50 tys. właścicieli).

- Część osób może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wtedy do zakończenia postępowania obowiązuje stara stawka - wyjaśniła w rozmowie z gazetą Buczyńska.

Jak wylicza "Życie Warszawy":

w Śródmieściu prawie stuprocentowa podwyżka może dotknąć 4,5 tys. użytkowników wieczystych (ok. 9,5 proc. właścicieli), na Woli więcej zapłaci 21 procent właścicieli nieruchomości, na Mokotowie z wyższą opłatą będzie musiało liczyć się około 10 procent właścicieli, a na Żoliborzu 1600 osób będzie płacić zmienioną stawkę.

– Ok. 70 proc. z nich zapłaci więcej. Podwyżki będą sięgały od 70 do 100 proc. – zapowiedział w rozmowie z "ŻW" Andrzej Kawka, rzecznik Żoliborza.

Czynsze po staremu, a woda?

Jak zapewniła w rozmowie z "Życiem Warszawy" Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza, nie wzrosną opłaty za czynsze w mieszkaniach komunalnych.

Podwyżki mają ominąć w tym roku żłobki i przedszkola.

Według informacji gazety te same pieniądze mamy płacić za wodę i ścieki, zaś firma Dalkia nie podała jeszcze, czy podrożeje ogrzewanie.

Na razie nie zmienią się stawki za wywóz śmieci. W części stolicy dłużej może obowiązywać system pomostowy - czytaj więcej na ten temat.

Odbiór na śmieci na nowych zasadach warszawiacy oceniali jeszcze przed referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z reporterką tvnwarszawa.pl:

Warszawiacy o problemach z wywozem śmieci
Marcin Gula/Tvnwarszawa.pl

su/mz