Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Nie rozumieją, ale zamykają. Koniec Radiowa we wrześniu

  TVN Warszawa

  Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plSkładowisko na Radiowie

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania obiecuje, że zamknie Radiowo. Po długich sporach, między innymi z mieszkańcami, miejska spółka zadeklarowała, że przetwórnia przestanie działać we wrześniu tego roku.

  O uciążliwości Radiowa pisaliśmy nie raz. Toczyły się postępowania sądowe w sprawie zamknięcia instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Protestowali mieszkańcy i lokalne władze. MPO nie dawało za wygraną.

  "Decyzja niezrozumiała"

  Aż do czwartku, kiedy spółka wysłała ważny komunikat.

  "Instalacja MBP w Radiowie przestanie działać ponad trzy miesiące wcześniej niż pierwotnie planowała Spółka. Pomimo wielu niezależnych ekspertyz stwierdzających, że działalność instalacji nie zagraża zdrowiu i życiu okolicznych mieszkańców oraz środowisku naturalnemu, 7 czerwca 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o wstrzymaniu jej użytkowania" - czytamy w informacji.

  Spółka zapowiada, że zamierza odwołać się od decyzji WIOŚ do organu II instancji. Ale zapewnia też, że wykona decyzję o zamknięciu.

  - Decyzja WIOŚ jest dla nas niezrozumiała, gdyż żadne, niezależne ekspertyzy, znane również Wojewódzkiemu Inspektorowi, nie potwierdziły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego ze strony instalacji MBP. Żadne badania nie potwierdziły również, że instalacja MBP ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne okolicznych mieszkańców. Będziemy odwoływali się do GIOŚ – mówi Krzysztof Bałanda, prezes MPO.

  "Przygotowywaliśmy się"

  Przypomina, że instalacja miała zostać zamknięta wraz z końcem tego roku, ale teraz cały proces zostanie przyspieszony o prawie cztery miesiące. Instalacja ma zostać zamknięta 10 września tego roku.

  - Na ewentualność zamknięcia instalacji MBP przygotowywaliśmy się już od 1,5 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy i rozstrzygnęliśmy przetargi. Zostały też podpisane umowy z firmami. Strumień odpadów przekierowany zostanie do innych instalacji - mówi Bałanda

  Po zamknięciu obiekt w Radiowie ma być wykorzystywany przez spółkę na "działalność związaną z gospodarką odpadami”.

  MIESZKAŃCY OD DAWNA PROTESTOWALI W SPRAWIE RADIOWA:

  Zarzuty pod adresem MPOMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
  wideo 2/3

  ran/pm