Nie przedłużą działalności Radiowa? "Czarny scenariusz: zalegające śmieci"

O pozowleniu zintegorwanym mówi dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego
O pozowleniu zintegorwanym mówi dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
O pozowleniu zintegorwanym mówi dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiegoArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Urząd marszałkowski województwa Mazowieckiego twierdzi, że za trzy miesiące Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania nie będzie już mogło przetwarzać śmieci na Radiowie. Spółka nie wystąpiła o przedłużenie uprawnień.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zwozi na Radiowo odpady z większości dzielnic miasta. Trafiają do kompostowni, gdzie są rozdzielane. Część jest odzyskiwana, a pozostałe poddawane dalszej obróbce. Na koniec, zmielone przez maszyny są kompostowane przez kilka tygodni i trafiają na pobliskie składowisko.

Nad strategicznym dla firmy punktem zawisły jednak właśnie czarne chmury.

- 23 stycznia 2015 roku MPO straci uprawnienia na przetwarzanie odpadów - poinformował Tomasz Krasowski, dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego.

Chcą powstrzymać konflikt

Wszystko dlatego, że w styczniu 2013 roku w życie weszła nowa ustawa śmieciowa, która określa zasady, na jakich działają instalacje takie, jak ta na Radiowie. Zmieniło się między innymi to, że do procesu obróbki śmieci doszło biologiczne przetwarzanie. Rozdzielone odpady są poddawane wysokiej temperaturze, dzięki czemu można pozbyć się z nich różnych mikroorganizmów i bakterii.

Jak informuje departament środowiska urzędu marszałkowskiego, właściciele kompostowni dostali dwa lata, by dostosować się do nowych przepisów. Dlatego uprawnienie MPO na przetwarzanie odpadów wydane jeszcze na podstawie starej ustawy, obowiązuje właśnie do stycznia 2015 roku.

Spółka, jeśli chce je przedłużyć, musi wystąpić z wnioskiem do marszałka Mazowsza. Tutaj zaczynają się schody.

Teraz jest trudniej

Kiedy obowiązywała stara ustawa śmieciowa, pozwolenie można było zdobyć łatwo. Po nowelizacji jest trudniej. Jak tłumaczy biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, instalacje takie, jak ta na Radiowie, przez ministra środowiska zostały przypisane do kategorii "mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska".

- Procedury są znacznie trudniejsze do przejścia – podkreśla dyrektor Krasowski. Bierze w nich udział kilku ekspertów, którzy sprawdzają zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza, gleby czy wody. Muszą też być przeprowadzone konsultacje społeczne. - Na pewno ze strony MPO są obawy, że nie uzyskają tego pozwolenia ze względu na niespełnianie warunków – przyznaje Krasowski.

Jak precyzuje urzędnik, na niekorzyść MPO działa smród z kompostowni i pobliskiego składowiska, który coraz bardziej dokucza mieszkańcom okolic Radiowa. - Jest to uciążliwość zwiększająca się i sięgająca w tej chwili do 7 kilometrów. Każdego tygodnia mamy co najmniej kilkanaście skarg od mieszkańców – przyznaje Krasowski.

Urząd Marszałkowski o uciążliwości zakładu chce rozmawiać z władzami Warszawy (miasto ma 100 proc. udziałów w MPO). – Skala protestów społecznych mieszkańców jest bardzo duża. Marszałek zwrócił uwagę, że problem musi zostać rozwiązany w trybie pilnym, aby nie prowadził do dalszej eskalacji konfliktu - czytamy w oświadczeniu urzędu.

Kłótnia mieszkańców i wiceburmistrza Bielan z prezesem MPO
Kłótnia mieszkańców i wiceburmistrza Bielan z prezesem MPOArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Próbowali po staremu

Jak się okazuje, MPO próbowało przedłużyć uprawnienia, idąc łatwiejszą ścieżką, na podstawie starych przepisów. - Pierwszą decyzję o odmowie spółka otrzymała w maju 2014 tego roku, mimo to wystąpiła z kolejnym wnioskiem i we wrześniu tego roku otrzymała ponownie decyzję odmowną - mówi Krasowski.

Według urzędu, MPO uprawnienia ma ważne tylko przez trzy miesiące. Czy zdąży wyrobić nowe? - Ponieważ do chwili obecnej nie wpłynął wniosek wraz z dokumentacją, nie można dookreślić czasu postępowania i terminu wydania decyzji - czytamy w oświadczeniu.

Wiadomo jednak, że zapisany w ustawie czas potrzebny na przeprowadzenie procedury to sześć miesięcy.

Śmieci będą zalegać?

Jakie scenariusze są możliwe, jeśli MPO nie da rady przedłużyć uprawnień? – Przede wszystkim odpady zmieszane, odbierane z naszych śmietników, muszą być na bieżąco przetwarzane. Ich magazynowanie nie jest możliwe z powodu naturalnych procesów biologicznych. Odpady gniją – tłumaczy dr Marek Goleń z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jak dodaje, jeśli kompostownia na Radiowie będzie nieczynna, MPO może zwieźć odpady do zastępczych kompostowni. - Jednak mam obawy, czy one będą w stanie przetworzyć takie ilości, jak na Radiowie – zastanawia się Goleń.

Czarny scenariusz? - Śmieci zalegające w altankach - mówi nam nieoficjalnie jeden ze znających sprawę urzędników. Zdaniem naszego rozmówcy, realna jest interwencja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. – Inspektor ustala okres przejściowy, w czasie którego MPO może przetwarzać odpady, ale jednocześnie musi dokonać działań, które ograniczą uciążliwość kompostowni – tłumaczy.

W połowie października MPO przedstawiło harmonogram działań ograniczających uciążliwość kompostowni.

MPO: mamy czas do lipca

Co na to MPO? - We wrześniu tego roku zmieniły się przepisy dotyczące pozwoleń na przetwarzanie odpadów – przekonuje Joanna Mroczek, rzeczniczka spółki. Jak dodaje, do zapisu, który określa jaki rodzaj instalacji powinien zdobyć pozwolenie, dopisano że na jego zdobycie jest czas do 1 lipca przyszłego roku.

Na tej podstawie MPO twierdzi, że nie straci uprawnień 23 stycznia i ma dużo czasu na przedłużenie. Jak się dowiedzieliśmy, MPO odwołało się od decyzji urzędu marszałkowskiego do ministra środowiska.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl