Nie parkujcie pod drzewami: IMGW ostrzega przed wiatrem

Warszawa

IMGWOstrzeżenie pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Silny wiatr może łamać drzewa i powodować szkody materialne.

Jak podaje portal tvnmeteo.tvn24.pl, na Mazowszu prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, w porywach od 75 do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy występować będą w poniedziałek wieczorem i we wtorek przed południem.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, które obowiązuje do wtorku, do godziny 22.00. Mówi ono o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne.

Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Silnie wieje w całej Polsce. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla wszystkich województw. Ponadto w północnej części województw pomorskiego i zachodniopomorskiego – IMGW wydało ostrzeżenie stopnia drugiego.

Skąd ten wiatr?

Silny wiatr spowodowany jest przez duży gradient ciśnienia czyli różnica ciśnień. We wtorek w północno-wschodniej Polsce ciśnienie będzie najniższe (około 1000 hPa), a w południowo-zachodniej najwyższe (około 1030 hPa). Gradient ciśnienia między tymi skrajnymi regionami wyniesie nawet 30 hPa, dlatego w całej Polsce może bardzo silnie wiać.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.TVN24.PL.

IMGW ostrzega przed wiatrem
TVN Meteo

AD/kw/r