Nie mogą się doprosić progu zwalniającego. Będzie graffiti

Warszawa

fot

Od kilku miesięcy mieszkańcy Starych Bielan nie mogą doprosić się progu zwalniającego na ul. Kleczewskiej. Urząd wysyła do mieszkańców tylko kolejne pisma z obietnicami i terminami budowy.

Grupa mieszkańców ulic Schroegera i Kleczewskiej poprosiła dzielnicę Bielany o zainstalowanie progu zwalniającego dla samochodów w pobliży skrzyżowania tych ulic.

- Jego budowa znacznie zwiększyłaby bezpieczeństwo mieszkańców położonych w pobliżu domów, ograniczając ryzyko kolizji. Po południowej stronie ulicy Kleczewskiej na tej wysokości brak chodnika. Przechodnie trafiają prosto pod koła jadących ze znaczną prędkością samochodów – przekonuje Wojciech Stanisławski, mieszkaniec Starych Bielan.

Miał być w sierpniu

W marcu urząd dzielnicy zapewniał, że opracował już projekt utworzenia progu wraz ze stałą organizacją ruchu w tym miejscu. Dokument trafił do zaopiniowania przez miejskiego inżyniera ruchu. Ten z kolei poprosił o uzupełnienie dokumentacji o inwentaryzację oznakowania w rejonie skrzyżowania. Wtedy wiceburmistrz Bielan Piotr Rudzki w piśmie skierowanym do mieszkańców zapewnił, że próg zwalniający zostanie zamontowany w pierwszej połowie sierpnia.

- Mamy połowę października, a progu jak nie było, tak nie ma. Niestety, władze dzielnicy przez blisko 200 dni nie były w stanie zainstalować progu – mówi bezradnie Stanisławski. Dlaczego?

- Musieliśmy wprowadzić do projektu szereg zmian narzuconych przez miejskiego inżyniera ruchu. Projekt został zatwierdzony 26 września. Do końca października prób zostanie zamontowany - zapewnia Tadeusz Olechowski, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bielany.

Oprócz progu w rejonie skrzyżownia: Kasprowicza i Żeromskiego na odcinkach pomiędzy ul. Przybyszewskiego i Al. Zjednoczenia zostanie wprowadzona stałą organizacja ruchu, będą ustawione m.in znaki drogowe.

Zamiast progu graffiti

Mieszkańcy nie wierzą jednak w kolejne już obietnice urzędników i w najbliższą sobotę szykuje akcję społeczną, w czasie której będą malować graffiti w miejscu obiecanego progu.

- Postanowiliśmy odwołać się do doświadczeń mieszkańców Kolonii Staszica na Ochocie, którzy również mają kłopoty z piratami drogowymi i biernością władz dzielnicy. Ochocianie starają się zwrócić uwagę na ten problem, malując na ulicznym asfalcie duże, jaskrawe graffiti z hasłem "Pomyśl, zanim pojedziesz" – opisuje mieszkaniec Starych Bielan.

Mieszkańcy graffiti zaczną malować w sobotę o godzinie 12, na rogu ulic Kleczewskiej i Schroegera.

bf//par