Nie masz jak przewieźć zakupów? Rowery towarowe znów dostępne

Warszawa

grafika tvnwarszawa.pl Prezydent Warszawy zachęca do korzystania z rowerów

Ciężki bagaż i brak samochodu? Wieczne korki w odwożeniu dzieci do szkoły? Jeżeli stęskniliście się za rowerami towarowymi, jest dobra wiadomość. Można z nich korzystać już od początku marca.

Rowery transportowe wracają na stołeczne ulice. W 2014 roku skorzystano z nich prawie 200 razy w ciągu 4 miesięcy. Pomagają one w przewiezieniu większych bagaży, zakupów czy... dzieci. Dla mieszkańców, którzy nie chcą korzystać z samochodu, a muszą przewieźć dosyć ciężki bagaż, udostępniono je ponownie.

Dzieci do szkoły rowerem

Skrzynia ładunkowa roweru towarowego jest dosyć pojemna. Całkowita masa dopuszczalna przewożonego ładunku to maksymalnie 100 kg. Do dyspozycji jest również bagażnik, o nieco mniejszej ładowności - 80 kg.

Dla mieszkańców, którzy nie chcą stać w korkach, a chcą zawieźć swoje pociechy do szkoły lub przedszkola, w rowerze transportowym przygotowane są ławeczki. Może na nich siedzieć nawet czworo dzieci. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania własnego bagażnika, np. dla mniejszego dziecka.

Łatwo dostępne?

Rowery towarowe można wypożyczyć w 4 lokalizacjach. Punkty, w których można skorzystać z takiego roweru dostępne są na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy.

Niestety, procedura wypożyczenia takiego roweru jest dosyć skomplikowana. Jeżeli już się zdecydujemy na wypożyczenie, musimy najpierw wysłać maila na adres jednej z czterech wypożyczalni, z pytaniem czy rower jest dostępny. Dostajemy wtedy wiadomość zwrotną o dostępności pojazdu. Gdy będziemy już wiedzieć, czy możemy skorzystać z pojazdu w punkcie, który nas interesuje, możemy udać się do wypożyczalni.

Co ważne - musimy spełnić następujące warunki:

- okazać dowód tożsamości;- zostawić swój numer telefonu;- wskazać czas wypożyczenia, który nie może przekraczać 24 godzin;- podać przybliżoną trasę, którą chcemy podróżować oraz- podpisać protokół wypożyczenia, bez którego nie wyjedziemy z wypożyczalni.

Użytkowanie roweru towarowego jest całkowicie bezpłatne.

Przed wypożyczeniem warto także zapoznać się ze szczegółowym regulaminem, który można pobrać ze strony Urzędu Miasta.

Prezydent Warszawy czeka na propozycje

Hanna Gronkiewicz-Waltz zachęca do korzystania z rowerów towarowych na facebooku
Hanna Gronkiewicz-Waltz, facebook.com

Hanna Gronkiewicz-Waltz zachęca mieszkańców stolicy, do korzystania z rowerów transportowych na swoim profilu facebookowym oraz informuje, że czeka na propozycje miejsc, w których warto byłoby otworzyć nowe wypożyczalnie. Prezydent Warszawy czeka również na opinie warszawiaków, co należy poprawić w istniejących punktach wypożyczeń.

"Od 1 grudnia do 1 marca, w trosce o stan sprzętu, rowery towarowe są przechowywane w magazynie a wypożyczalnie - zawieszone" - informuje Urząd Miasta na swojej stronie internetowej.

wrzos