Nie ma punktualniejszych od WKD

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plNie ma punktualniejszych od WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa jest najbardziej punktualną koleją w Polsce. Według raportu Urzędu Transportu Kolejowego ponad 99 procent pociągów WKD dociera do stacji docelowej punktualnie lub z opóźnieniem nie większym niż 5 minut.

Podobno przed wojną pociągi były tak punktualne, że można było według nich regulować zegarki. Dziś takie stwierdzenie można by z powodzeniem zastosować wobec Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Z raportu Urzędu Transportu Kolejowego, wynika, że w II kwartale 2012 roku punktualność WKD wyniosła 99,21 proc. i była najwyższa w Polsce.

Jedyni na tych torach

- Wynika to z tego, że jesteśmy jednocześnie przewoźnikiem i zarządcą infrastruktury, a także jej jedynym użytkownikiem. Jesteśmy niezależni, niemal każdą awarię potrafimy naprawić własnymi siłami – tłumaczy Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. Zauważa przy tym, że dobry wynik udało się uzyskać, mimo starego, w większości, taboru. - W III kwartale będziemy pracować głównie na nowym – dodaje.

Czy to oznacza, że punktualność sięgnie 100 procent? Według rzecznika, to praktycznie niemożliwe, z uwagi na wypadki i inne nieprzewidziane zdarzenia, do których dochodzi czasem na torach.

KM i SKM mniej punktualne

Wynik WKD jest grubo powyżej ogólnopolskiej średniej, która wyniosła 93,28 proc. Poniżej tego progu znaleźli się dwaj innie przewoźnicy, z usług których korzystają warszawiacy. Warszawska Szybka Kolej Miejska w Warszawie zajęła w rankingu punktualności ósme miejsce (92,50 proc.), a Koleje Mazowieckie dziewiąte, z wynikiem 91,23 proc.

Jak informuje UTK średni poziom punktualności w Polsce jest zbliżony do tego w Wielkiej Brytanii. W analizie za punktualne uznano pociągi, które dotarły do stacji docelowej z opóźnieniem nie przekraczającym 5 minut.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

bako

Punktualność przewozów pasażerskich w 2012 roku
UTK