"Nie ma dnia, żebyśmy nie ukarali zagranicznego kierowcy"

Warszawa

TVN24 kary dla kierowców tirów?

W pierwszym półroczu GITD skontrolowała 44 tys. ciężarówek na zagranicznych rejestracjach. Kierowcy mogą być ukarani mandatami w wysokości do 2 tys.zł, przewoźnikom grozi nawet 10 tys. zł kary.

W weekend na Trasie Toruńskiej doszło do dwóch groźnych wypadków. W sobotę zderzyły się tam 3 tiry, w niedzielę tir z samochodem osobowym. Wszystkie samochody ciężarowe były na litewskich i białoruskich numerach rejestracyjnych.

Stałe konktrole

Rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zapewnia, że prowadzi stałe kontrole kierowców zagranicznych.

- Tylko w pierwszym półroczu tego roku na 127 tys. skontrolowanych przez nas ciężarówek ponad 30 proc. to były pojazdy przewoźników zagranicznych. To jest ponad 44 tys. skontrolowanych ciężarówek w pierwszym półroczu tego roku – mówi Alvin Gajadhur.

100 km/h i na lewym pasie

Rzecznik potwierdza, że część z tych kierowców jeździ nie tylko bardzo szybko, ale i niebezpiecznie. – Kierowca litewskiego tira jechał 100 km/h na drodze, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Do tego przez trzy kolejne skrzyżowania jechał lewym pasem. Na koniec prawie zepchnął do rowu rowerzystę i kierowcę samochodu dostawczego – opowiada. - Niestety tacy kierowcy często się zdarzają – dodaje.

Kierowcy przekraczają także dopuszczalny czas prac i jeżdżą na nie swojej karcie. – Dwa tygodnie temu zatrzymaliśmy dwóch kierowców z Białorusi, którzy przekroczyli swoje normy prowadzenia pojazdów, więc jechali na cudzej karcie do tachografu – mówi

- Praktycznie nie ma dnia, żebyśmy nie nałożyli kary na zagranicznego kierowcę – podkreśla

Zapewnia też, że kary dla tych kierowców są dotkliwe. - W przypadku ustawy o transporcie drogowym można wystawić mandat do 2 tys. zł. Kierowca musi zapłacić od razu. W przypadku przewoźnika to jest kara do 10 tys. zł i też kaucja musi być zapłacona od razu. Jeżeli kierowca nie ma środków, wtedy samochód idzie na parking strzeżony – tłumaczy.

Kierowcy o tirach
TVN24
Wypadek na Trasie Toruńskiej
TVN24

Dwa wypadki, dzień po dniu

W nocy z soboty na niedzielę tir na litewskich numerach zderzył się z samochodem osobowym. Pięć osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Osobowym oplem na Trasie Toruńskiej podróżowała rodzina z dziećmi.

W sobotę rano doszło do zderzenia trzech tirów. Były na zagranicznych tablicach (dwa litewskie i jeden białoruski). Drogowcy podali, że ranna została jedna osoba.

Dwóch kierowców został ukaranych mandatami.

Zderzenie tirów
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

lata//par