Nie jedziesz do Rzymu? Przyjdź na pl. Piłsudskiego

Warszawa

fot. TVN24 | | The Aviationist, tvn24.pl
fot. TVN24 | | Ola
fot. TVN24 | | The Aviationist, tvn24.pl
fot. TVN24 | | Ola
fot. TVN24 | | The Aviationist, tvn24.pl
fot. TVN24 | | Ola

Warszawa szykuje się do beatifikacji Jana Pawła II. Program uroczystości ogłosiła kuria metropolitarna. Oprócz modlitw i mszy, Kościół szykuje atrakcje dla najmłodszych. W Warszawie pojawią się pociąg papieski i papa mobile.

We wszystkie niedziele lutego, marca i kwietnia o godz. 21.00 podczas mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela możemy wziąć udział w przygotowaniach duchowych do beatyfikacji. Kolejne tygodnie poświęcone są wybranym tematom nauczania Jana Pawła II.

Wieczorna modlitwa w rocznicę śmierci

2 kwietnia, w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II, na pl. Piłsudskiego będzie wieczorne czuwanie modlitewne, a dzień później na pl. Piłsudskiego - koncert. W ten weekend czuwania zorganizują też warszawskie parafie.

Razem przed beatyfikacją

30 kwietnia na pl. Piłsudskiego odbędzie się modlitewne czuwanie młodzieży, które przygotują Centrum Myśli Jana Pawła II oraz stypendyści im. Jana Pawła II. Zostanie otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II.

Połączą się z Rzymem

W niedzielę 1 maja o godz. 10.00 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się transmisja na telebimach z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie.

O godz. 12.30 planowany jest przejazd papa mobile - Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

O tej samej godzinie na placu rozpocznie się msza święta dziękczynna za beatyfikację. Przewodniczyć jej będzie bp. Piotr Jarecki.

Pociąg papieski w Świątyni Opatrzności

W świątyni na Wilanowie o godz. 9.00 rozpocznie msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa.

Do godzin wieczornych będzie dostępne miasteczko papieskie. Jego atrakcją ma być pociąg, który wyruszy w trasę przy al. Rzeczypospolitej. Na poszczególnych stacjach, przy których będzie się zatrzymywał pociąg, dzieci będą poznawać historię życia Jana Pawła II.

1 maja planowane jest też odsłonięcie na świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie wielkiego portretu Jana Pawła II, złożonego z cyfrowych zdjęć Polaków. Będzie je można przesłać sms-em lub e-mailem. Dochód z przesłanych sms-ów przeznaczony zostanie na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Podziękowanie za beatyfikację

Uroczystości dziękczynne po beatyfikacji Jana Pawła II zakończą czerwcowe obchody IV Dnia Dziękczynienia, w tym roku poświęconego właśnie wyniesieniu na ołtarze Jana Pawła II.

W przeddzień Święta Dziękczynienia, 4 czerwca na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej, w godz. 17-20.30 odbędzie się Spotkanie Młodych. Z każdej parafii archidiecezji warszawskiej przybędą na nie grupy młodzieży ze swoimi duszpasterzami. Będą rozmawiać o wartościach, które wnieśli w życie Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński.

Komunikacja na uroczystości

1 maja od godz. 8.30 uruchomione będą specjalne linie autobusowe na trasie pl. Piłsudskiego - Pola Wilanowskie - pl. Piłsudskiego.

Beatyfikacja

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Rzymie na Placu Świętego Piotra 1 maja 2011 roku o godz. 10.00. Uroczystości będzie przewodniczył Ojciec święty Benedykt XVI.

PAP/par/mz