Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Nie dyktujmy innym, jak mają kochać Polskę"

Warszawa

fot

Po godz. 12 na placu Piłsudskiego rozpoczęły się główne obchody Święta Niepodległości. Bronisław Komorowski oddał hołd żołnierzom i funkcjonariuszom, przywitał się z oficjelami. Później na maszt wciągnięta została flaga Polski, a chwilę później głos zabrał prezydent.

Uroczystości na placu Piłsudskiego rozpoczęły się kilka minut po godz. 12, gdy na miejsce w asyście szwadronu kawalerii dotarł prezydent Polski. Tam czekali na niego m.in. premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pododdziały Wojska Polskiego, policji i straży granicznej, a także licznie zebrani warszawiacy.

Biało-czerwona

Chwilę później na maszt wciągnięta została flaga Polski, zebrani wysłuchali hymnu Polski i Apelu Pamięci. O 12.20 żołnierze oddali salwę honorową, a kilka minut później zaczęła się prezentacja oddziałów.

Następnie głos zabrał prezydent. - Nauczmy się praktykować wolność, niech poszanowanie własnej i cudzej wolności będzie obecne w naszym świętowaniu Dnia Niepodległości - mówił Bronisław Komorowski. - Nie dyktujmy innym, jak mają kochać Polskę. Nie świętujmy Dnia Niepodległości przeciwko sobie, świętujmy ten dzień razem - apelował.

"W rekordowym tempie"

I przywoływał wielkie, historyczne postaci, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 93 lata temu potrafiły działać wspólnie. - Wielcy rywale - Józef Piłsudski i Roman Dmowski postanowili wznieść się ponad różnice poglądów i biografii, znaleźli wspólny mianownik – przypominał prezydent.

Nie zabrakło też podziękowań dla wszystkich, którzy w 1918 r. walczyli o powrót państwa Polskiego na mapę Europy. - Młoda Rzeczpospolita nie uległa najazdom. W rekordowym tempie odbudowali polskie instytucja i życie społeczne - mówił Komorowski.

Po słowach prezydenta głos zabrała obecna na uroczystościach prezydent Litwy.

Później nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

fot

Defilada historyczna

Po godz. 13.00 Traktem Królewskim w stronę Muzeum Wojska Polskiego wyruszyło ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe.

ran/mz