Nie dofinansują szczepień przeciwko zapaleniu mózgu

Warszawa

TVN24Interpelacja radnej w sprawie kleszczy

Mieszkańcom Warszawy polecane są profilaktyczne szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu już od 1. roku życia. Leki te nie są jednak refundowane - informuje Agnieszka Soin, radna Prawa i Sprawiedliwości i pisze w tej sprawie do Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, pytając o możliwość dofinansowania z budżetu miasta.

- Jedną szczepionkę trzeba podać od od razu, drugą po 2-3 miesiącach, a trzecią po roku. Jako, że szczepienia nie są refundowane, za każdą dawkę trzeba zapłacić 100 zł - czytamy w interpelacji radnej.

Koszt od 400 do 620 mln zł

Władze miasta informują, że nie planują w najbliższym czasie finansowania szczepień przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze. Objęcie mieszkańców tylko szczepieniem przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu to koszt od około 400 do nawet 620 mln złotych. Cena zależna jest od rodzaju szczepionki.W odpowiedzi czytamy również, że Warszawa inaczej walczy z kleszczami. Realizuje program z zakresu promocji zdrowia "Warszawskie dni zdrowia". W tym roku tematyka szczepień ochronnych jest jednym z głównych zagadnień proponowanych do omówienia podczas wykładów finansowanych z budżetu miasta. Za samą szczepionkę trzeba już jednak zapłacić z własnej kieszeni.

Kleszcze lubią wilgoć

Kleszcze często bytują nad zbiornikami wodnymi - zarówno ze względu na podwyższoną wilgotność, bo lubią takie środowisko, jak i na dużą liczbę żywicieli. W warszawskich parkach tych pajęczaków nie brakuje. Można je spotkać nawet na miejskich trawnikach.

Zobacz jak ostrzegaliśmy przed kleszczami w zeszłym roku:

Profesor o wpływie zimy na rozwój insektów
TVN24
Kleszcze występują nawet na miejskich trawnikach
TVN24

ło