"Nie daj się zrobić w jajo"

Warszawa

| Fakty po południutvnwarszawa.pl

Od piątku w autobusach, tramwajach, metrze oraz pociągach pojawią się plakaty z hasłem "Nie daj się zrobić w jajo". Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom, że w okresie przedświątecznych zakupów trzeba zachować wyjątkową ostrożność i uważać na kieszonkowców.

- Kradzieże kieszonkowe są zmorą okresu przedświątecznego. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko, że nie padniemy ofiarą złodzieja – mówi Igor Krajnow rzecznik ZTM. – Święta to czas żniw dla kieszonkowców. Wykorzystują oni nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach oraz sklepach – dodaje.

W Punktach Obsługi Pasażerów ZTM pojawią się ulotki

ZTM rozda ponad tysiąc plakatów. Znajdą sie na nich porady, na co zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. W akcji uczestniczą policjanci prewencji i nieumundurowani wywiadowcy, którzy będą pojawiać się też tam, gdzie swoich ofiar mogą szukać złodzieje. Stołeczni policjanci przyłączyli się do przedświątecznej akcji. Będą radzili pochłoniętym świątecznymi zakupami osobom, jak nie dać się w tym czasie okraść.

- Dość często klienci sklepów robiąc zakupy wkładają portfele do koszyków, chodzą z otwartymi torebkami zachęcając w ten sposób potencjalnych sprawców kradzieży do zainteresowania swoją osobą - mówi oficer dyżury z biura prasowego KSP - Powinniśmy unikać tłoku, obserwować otoczenie i swój bagaż, trzymać pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu, nie nosić portfela w tylnej kieszeni spodni oraz pieniędzy w bocznej kieszeni marynarki - dodje.

as/ec