Nie daj się chorobie. Przyjdź na bezpłatne badania słuchu

Warszawa

W sobotę przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się Słuchobus. Przez sześć godzin, od 10, każdy będzie mógł wykonać bezpłatne badanie słuchu. To kolejny przystanek na trasie ogólnopolskiej akcji Narodowego Testu Słuchu 2016.

W mobilnym laboratorium słuchu, zwanym Słuchobusem, przed Pałacem Kultury i Nauki w godzinach 10-16, każdy będzie mógł bezpłatnie zbadać słuch i skorzystać z porad specjalistów. Aby je przejść, nie trzeba mieć żadnych skierowań ani zaświadczeń od lekarza, nie trzeba zapisywać się wcześniej na wizytę. Badanie słuchu odbędzie się w ramach pikniku "Warszawa wraca do szkoły".

- W ciągu pięciu edycji w akcji udało nam się przebadać około 50 tys. osób, co pozwala powiedzieć, że to największa tego typu akcja w Polsce. Co roku staramy się przebadać nie mniej niż 10 tys. osób - powiedział Robert Kozubal, koordynator Narodowego Testu Słuchu 2016.

Narażonych wiele osób

Jak podają organizatorzy, choroby słuchu dotyczą coraz większej liczby osób. Wśród przyczyn wskazują na fakt życia w hałasie. Problem ten ma charakter globalny. Winien jest przede wszystkim transport, ale za coraz gorszy stan słuchu odpowiada także m.in. głośne słuchanie muzyki ze słuchawek wewnątrzusznych lub nieużywanie ochronników w pracy. Inną przyczyną coraz większej liczby osób niedosłyszących jest rosnący odsetek seniorów, których słuch ulega pogorszeniu z przyczyn naturalnych.

Organizatorzy akcji przestrzegają przed bagatelizowaniem profilaktyki związanej ze słuchem, gdyż niedosłuch jest chorobą podstępną, powolną i konsekwentną. Jej rozwój trwa latami. Najpierw pojawiają się problemy ze słyszeniem cichych dźwięków. Później coraz trudniej prowadzić rozmowy w trakcie spotkań. Badania nad wpływem hałasu na zdrowie człowieka są stosunkowo młode, ale już dziś specjaliści ostrzegają, że życie w hałasie może być przyczyną nadciśnienia, zawałów i udarów, zaburzeń snu, a nawet depresji.

Tegoroczna, trwająca od początku lipca trzymiesięczna kampania, ma również cel dobroczynny. - W tym roku chcemy przebadać szczególnie dużo osób, bo za każdą przebadaną osobę przekazana zostanie złotówka na jeden z najstarszych, istniejący już prawie 200 lat, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu - poinformował Kozubal.

Zobacz też, jak nowoczesne technologie ułatwiają opiekę nad seniorami :

Nowe technologie dla seniorów
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

PAP/md