Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Nie da się oddychać, bóle głowy, smród"

Warszawa


"Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko" - alarmuje Szymon z Warszawy i jak wielu naszych Reporterów 24 obawia się smogu, który zawisł w niedzielę nad Warszawą i Krakowem. Niepokojące zdjęcia otrzymujemy na Kontakt 24.

Obawy naszych internautów nie są bezzasadne, bo - jak się okazuje - dopuszczalny poziom pyłów w Warszawie został znacznie przekroczony. Władze miasta zapowiedziały na poniedziałek darmową komunikację miejską. O zagrożeniu smogiem informujemy na tvnwarszawa.pl.

"Warszawa obudziła się w smogu. Zdjęcia dzisiejszego poranka nie nastawiały optymistycznie. Smog znacznie ograniczał widoczność na centrum miasta" - relacjonował Reporter 24.

Dopuszczalna norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3. Informacje o stanie jakości powietrza podaje Inspekcja Ochrony Środowiska. Odczyt ze stacji pomiarowej przy Marszałkowskiej wskazał, że o godzinie 4 rano w powietrzu zarejestrowano 229.4 µg/m3 pyłu zawieszonego, dwie godziny później 245.9 µg/m3 PM10, o godzinie 9 rano maksimum pyłu zawieszonego wyniosło 262.9 µg/m3, a w samo południe aż 437 µg/m3.

- Warunki meteo są oczywiste. Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko. Nie da się oddychać, bóle głowy, smród. To nie jest błahe - podkreśla Reporter 24 Szymon.

Obawy internauty potwierdziły władze miasta (zapowiadając na poniedziałek darmową komunikację) oraz Warszawski Alarm Smogowy. Aktywiści na swoim profilu ostrzegali przed wychodzeniem z domów czy wysiłkiem fizycznym. Wszystko powodu zalegającego nad miastem smogu.

- W całej Warszawie jest bardzo źle, czuć smród mimo zamkniętych okien. Od wczoraj zanieczyszczenie powietrza stopniowo się zwiększa. Najpierw na przedmieściach, później doszło też do dzielnic centralnych. Przyczyną jest zalegające powietrze arktyczne i minimalny wiatr. Oddychamy tym, co "produkujemy" na miejscu - czytamy w komunikacie WAS.

Informacje i zdjęcia internautów:

Od wczesnych godziny rannych stacje WIOŚ w stolicy rejestruję duże stężenie pyłów PM10:

Alarm smogowy dla stolicy
TVN24