Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Nie chcesz kary od Kolei Mazowieckich? Wsiadaj właściwymi drzwiami

Warszawa

KMKoleje Mazowieckie (zdjęcie ilustracyjne)

Pasażerowie Kolei Mazowieckich dostają kary, choć mają bilety. Powód? Wchodzą do pociągu złymi drzwiami - informuje "Gazeta Stołeczna".

Problemy dotyczą pasażerów z biletami Zarządu Transportu Miejskiego (np. dobowym czy kupionym w biletomacie). Muszą oni wsiadać do pociągu KM... pierwszymi drzwiami od strony maszynisty, a później skasować bilet u konduktora.

Jeśli skorzystają z innego wejścia, biletu nie skasują i zostaną uznani za gapowiczów, chyba że bilet skasowali już wcześniej, w innym pojeździe.

Podobne pociągi

Jak przypomina gazeta, inne zasady honorowania biletów obowiązują w pociągach jeżdżących na Lotnisko Chopina. Tymi składami KM można jeździć ze wszystkimi biletami ZTM, także z 20-minutowymi.

"Stołeczna" zwraca uwagę, że to nie koniec niespodzianek. Wsiadający do pociągu na stacji przy lotnisku mogą łatwo pomylić pociągi SKM z KM.

"Szczególna sytuacja"

Na Koleje Mazowieckiej poskarżył się "Stołecznej" Karol Borycki z Torunia. Jak czytamy, przyleciał na lotnisko Chopina, a później chciał jechać do centrum pociągiem. Kolejka odjeżdżała za dwie minuty, na peronie nie zauważył obsługi pociągu, a ponieważ miał ciężką torbę, wsiadł najbliższymi drzwiami.

Z relacji pasażera wynika, że zgłosił konduktorowi brak biletu Kolei Mazowieckich, za to pokazał 20-minutowe ZTM. Miał nadzieję, że kolejarz je skasuje, ale konduktor wypisał mu mandat: 185 zł za jazdę bez biletu i dodatkowo 6,80 zł opłaty za przejazd.Co na to Koleje Mazowieckie? Jolanta Maliszewska z KM poinformowała, że po interwencji gazety przewoźnik zdecydował się anulować mandat panu Karolowi. - To była rzeczywiście szczególna sytuacja. Podróżny miał ciężką torbę, był z innego miasta. W drodze wyjątku kara została anulowana. Dział windykacji poinformował już o tym pasażera - powiedziała Maliszewska. - Zwrócimy kontrolerom uwagę na to, by starali się pomagać pasażerom podróżującym linią na lotnisko.Ale spółka nie chce się wycofać z nakazu wsiadania pierwszymi drzwiami pasażerom bez biletu lub z nieskasowanym ZTM. A już dwa lata temu sąd uznał skargę pasażerów, którzy informowali, że Koleje Mazowieckie nienależycie informują o tych przepisach. Wówczas przewoźnik zapowiedział, że w pociągach na lotnisko zamontuje kasowniki. W długim składzie są dwa takie urządzenia.ran/r