Najnowsze

Nie chcą Świętokrzyskiej PASTy? "To nie warszawiacy"

Najnowsze

Budynek PASTy
Marcin Gula | tvnwarszawa.plBudynek PASTy

Radni z komisji nazewnictwa poparli pomysł zmiany nazwy stacji metra Świętokrzyska na Świętokrzyska PASTa. To nie oznacza, że stacja zostanie automatycznie przemianowana. Na to zgodzić musi się jeszcze Rada Miasta.

- To ukłon dla wyjątkowego miejsca w Warszawie i wyjątkowych wydarzeń w historii naszego miasta – tłumaczy decyzję radnych Anna Nehrebecka, przewodnicząca komisji nazewnictwa. Propozycja zmiany nazwy pojawiła się przed kilkoma miesiącami i wzbudziła sporo kontrowersji.

– Nie z naszej intencji nazwa została wyśmiana i ośmieszona. Trudno mi powiedzieć, komu się nie podoba, ale to raczej nie są warszawiacy – dodaje Nehrebecka i tłumaczy, że dodatkowy człon nazwy będzie pisany wielkimi literami z małym "a" na końcu i charakterystycznym "P", jak w kotwicy Polski Walczącej.

5 za, 2 się wstrzymało

W głosowaniu Świętokrzyska PASTa zyskała poparcie 5 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. – Myślę, że można lepiej upamiętnić kombatantów. A tu powstała niefortunna zbitka językowa – tłumaczy Marcin Rzońca, jeden z tej dwójki.

Stadion już Narodowy

Radni zdecydowali także, by do nazwy stacji Stadion dodać drugi człon Narodowy. – To pozwoli uchronić ewentualne zmiany nazwy stacji w przypadku pojawienia się sponsora stadionu – wyjaśnia Rzońca. - Poza tym, w mieście mamy trzy stadiony – dodaje.

Odrzucili propozycje studentów i CNK

Członkom komisji nazewnictwa nie spodobały się natomiast dwa inne pomysły. Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego wystąpił z propozycją, aby stacja metra przy Nowym Świecie nosiła nazwę "Uniwersytet". – Trudno wszystkich pogodzić. Za chwilę studenci z ASP mogliby zapytać, dlaczego oni nie dostali swojej stacji? – pyta Nehrebecka.

Nie dla CNK

Radni nie zgodzili się także na zmianę nazwy stacji Powiśle na Centrum Nauki Kopernik. – Tam, gdzie to możliwe, staramy się jednak nadawać nazwy zgodnie z topografią miasta. Myślę, że każdy, kto będzie chciał dojechać do CNK będzie wiedział, że musi wysiąść na stacji Powiśle – tłumaczy Rzońca.

Teraz propozycjami komisji zajmą się miejscy radni i to oni ostatecznie zdecydują o nazwach stacji metra.

par/mz

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Gula | tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości