Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Nie chcą dużych imprez w "Skaryszaku"

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plW ubiegłe lato w Parku Skaryszewskim odbyło się Święto Francji

Siedem stowarzyszeń i dwie rady osiedli (Kamionek i Saska Kępa) domagają się zaprzestania organizacji w Parku Skaryszewskim dużych głośnych imprez. Na miejsce takich wskazują błonia Stadionu Narodowego. Wniosek w tej sprawie trafił do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Protestujące stowarzyszenia wspierane przez mieszkańców podkreślają, że od kilku lat Park Skaryszewski jest miejscem organizacji uciążliwych imprez. Wśród tych wymieniają te ostatnie (np. finał półmaratonu BMW, Święto Francji, obchody "Od 100 lat w Warszawie"). "Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na hałas, na duży ruch pojazdów oraz liczne parkujące na terenie parku samochody" - zaznaczają na profilu społecznościowym protestu. Powołując się na przygotowany w 2014 roku przez Instytut Zoologii PAN raport Przyroda Parku Skaryszewskiego wskazują, że Warszawiacy odwiedzają popularny Skaryszak głównie z uwagi na chęć odpoczynku w ciszy i na świeżym powietrzu.

Hałaśliwe imprezy, zwierzęta płoszone

"Hałaśliwe imprezy w zabytkowym Parku powinny zostać wyeliminowane. Ponadto przy okazji imprez parkowe trawniki są rozjeżdżane samochodami i zastawiane scenami, a zwierzęta i ptaki płoszone. Dzieje się tak mimo, że Park Skaryszewski jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych na terenie Warszawy" – wyliczają sygnatariusze wniosku do prezydent miasta. Podkreślają także, że organizacja wielkich prywatnych imprez na terenach zielonych nie przynosi dodatkowych środków do kasy miasta, ale odwrotnie – są obciążeniem dla budżetu. A ich miejsce jest na błoniach Stadionu Narodowego "jakkolwiek i w takim przypadku należy ograniczać ich negatywne skutki na przyrodę Parku Skaryszewskiego" - uzasadniają we wniosku. Wniosek przed świętami trafił do stołecznego ratusza. Sygnatariusze oczekują od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz odpowiedzi i skutecznych działań.

Konsultacje w razie konieczności

W przeciwnym razie zapowiadają nagłaśnianie przypadków uciążliwych imprez, "a w razie konieczności zbiorą podpisy pod wnioskiem o konsultacje społeczne w sprawie oczekiwań mieszkańców wobec Parku Skaryszewskiego" - czytamy na profilu społecznościowym akcji. Zaprojektowany przez Franciszka Szaniora park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego liczy już ponad wiek. W 1973 roku wpisany został do rejestrów zabytków. Na jego terenie są miejsca pamięci, pomniki wybitnych twórców. Stwierdzono tu występowanie aż do 80 gatunków ptaków, 16 gatunków ssaków w tym nietoperzy, jeża, bobra, piżmaka, zająca, a nawet lisa i wiele mniejszych zwierząt.

Tak wyglądało ubiegłoroczne Święto Francji w Parku Skaryszewskim:

Święto Francji w Parku Skaryszewskim
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

skw/mś