Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nie chcą "betonowej pustyni" na placu Defilad

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZbierają podpisy pod petycją

Miejscy aktywiści nie chcą "betonowej pustyni" na placu Defilad. Rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją do władz Warszawy. Domagają się szerokich konsultacji społecznych. "To może być tętniące życiem miejsce spotkań" – przekonują.

Wstępną koncepcję zagospodarowania placu Defilad poznaliśmy we wrześniu. Projekt autorstwa Thomasa Pheifera prezentował przyszłe budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Zobaczyliśmy też wizualizację samego placu, która wzbudziła duże kontrowersje. Pozbawiona zieleni przestrzeń, zdaniem władz miasta, idealnie spełni rolę funkcjonalnego placu, którego w stolicy brakuje. Miejscy aktywiści byli jednak innego zdania i ścisłe centrum miasta określili mianem "betonowej pustyni".

Nie chcą "betonowej pustyni"

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Kooperacja Miejska domagają się przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. W weekend rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją, która trafi na biurko prezydent Warszawy. Podpisać może się każdy, kto posiada czynne prawo wyborcze w wyborach do rady miasta.

Aktywiści prowadzą zbiórkę w centrum miasta. Można ich spotkać na tzw. „patelni”, przy głównym wejściu do metra Centrum i obok rotundy.

Działacze nie ukrywają, że projekt zaprezentowany przez ratusz im się nie podoba. „Mamy dość betonowych rewitalizacji. Chcemy miejsca z drzewami i ławkami, w którym będzie się chciało spędzać czas. Przedstawiona na wizualizacjach przestrzeń jest przerażająca, a niewiele trzeba, żeby zrobić ja przyjazną” – piszą na stronie promującej akcję w mediach społecznościowych.

„Nic o nas bez nas! Plac Defilad nie musi być betonową pustynią pod trzy eventy rocznie. Może być tętniącym życiem miejscem spotkań. Zobaczcie jak to robią na Zachodzie!” – czytamy na stronie Miasto Jest Nasze.

Nowe centrum miasta

Zmiany w centrum miasta to nie tylko przebudowa placu Defilad. Planowana jest też budowa siedzib MSN i TR Warszawa. Przedsięwzięcia to zaliczane jest do jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych w stolicy w ostatnich latach.

Budynek leżący od strony ul. Marszałkowskiej, który pomieści MSN, ma być jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego. Leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Harmonogram inwestycji zakłada, że pozwolenie na budowę zostanie wydane w 2016 roku, prace projektowe będą trwały do końca pierwszego kwartału 2017, a budowa rozpocznie się w sierpniu 2017. Cała inwestycja zostanie zakończona do połowy 2020 roku.

Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15 tysięcy metrów kw., zaś teatr ok. 11 tys. metrów kw. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł.

kw/gp