Nie betonują, nie asfaltują, bo zima jest sroga

Warszawa

| "Gazeta Wyborcza", eswinoujscie.plfot. TVN Warszawa

Andersa, Cybernetyki, most Północny - drastyczny spadek temperatury i śnieg przystopowały tempo prac na niektórych miejskich budowach. Nie jest możliwe betonowanie i asfaltowanie. Ale drogowcy są dobrej myśli.

Zimowa aura nie przerwała za to budowy mostu Północnego - budowlańcy musieli zrezygnować jedynie z niektórych prac.

- W temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza nie można betonować płyt. Ostatecznie kierownik budowy może zezwolić na wylewanie masywnych konstrukcji. W takich warunkach jak obecnie w grę wchodzą w zasadzie tylko prace konstrukcyjne - mówi Gajewska.

Czekają na poprawę pogody

Jeszcze w listopadzie ZMID obiecywał, że do końca 2010 roku uda się spiąć konstrukcją mostu Bielany z Białołęką. Mimo ataku srogiej zimy nadal nie jest to wykluczone.

- Prognozy na przyszły tydzień są optymistyczne. Pogoda ma się poprawić. Mamy jeszcze przed sobą cały miesiąc, więc nie wykluczamy, że do końca roku uda nam się tego dokonać - zapowiada rzeczniczka ZMID.

Żywice są wrażliwe na zimno

Nie tylko betonowanie w bardzo niskiej temperaturze jest niemożliwe. Drogowcy na budowach używają również żywic, które są bardzo wrażliwe na ochłodzenie.

- Prace musieliśmy też przerwać na Cybernetyki. Na wiadukcie miały zostać zainstalowane balustrady. Montuje się je przy użyciu żywic. W takiej temperaturze to niemożliwe - przyznaje Gajewska.

Rzeczniczka pociesza, że przestoje nie spowodują opóźnień, bo harmonogramy zakładają m.in. załamanie pogody. - Opóźnieniom mogą ulec tylko poszczególne etapy budów - pociesza rzeczniczka ZMID.

Andersa czeka

Już wiadomo, że atak zimy pokrzyżował plany drogowców co do wiaduktu na Andersa. W tym roku - mimo obietnicy - nie zostanie oddany.

- Potrzebowaliśmy jeszcze tylko dwóch tygodni na dokończenie prac. Niestety, ten etap jest najbardziej wrażliwy na pogodę i trzeba było zawiesić prace - wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

myk/mz