Nie będzie świateł na przejściu. ZDM odpowiada policji i ministrowi

Warszawa

tvnwarszawa.plDo wypadku doszło 16 marca

Minister zlecił policji, policja polecenie wykonała, stołeczni urzędnicy powiedzieli "nie". Świateł na niebezpiecznym przejściu dla pieszych przy Umińskiego nie będzie.

Chodzi o przejście na warszawskiej Pradze Południe, rozgłos zyskało po wypadku, w którym potrącony został siedmioletni chłopiec. Dziecko uderzyło BMW, które nie zatrzymało się przed pasami. Wtedy to do apelu okolicznych mieszkańców o budowę sygnalizacji, przyłączył się minister SWiA Mariusz Błaszczak.

Dzień po wypadku, polecił komendantowi stołecznej policji wystąpienie z wnioskiem do władz miasta o budowę świateł.

- Tego samego dnia skierowaliśmy taki wniosek - o zmianę organizacji ruchu i instalację sygnalizacji świetlnej - do Zarządu Dróg Miejskich - informuje Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Sygnalizacji nie będzie...

Drogowcy wniosek otrzymali, jednak sygnalizacji nie zbudują. - "Budowa sygnalizacji świetlnej w naszej ocenie może nie przyczynić się do wyeliminowania niebezpiecznych zachowań, jako że przyczyną wypadku było wykroczenie znacznie cięższe, niż niestosowanie się do sygnałów świetlnych" - tłumaczą urzędowym językiem w piśmie przesłanym 21 marca do stołecznej policji.

Dodają także, że "dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ustawienie sygnalizacji na jednym przejściu dla pieszych może pogorszyć bezpieczeństwo na sąsiednich przejściach - zwiększając przeciętną prędkość pojazdów i tworząc fałszywe poczucie bezpieczeństwa kierujących - również uczęszczanych przez pieszych, w tym dzieci".

ZDM zapewnia, że "przejście dla pieszych przy ul. Umińskiego 6 jest oznakowane w sposób kompletny i prawidłowy."

..ale będzie audyt

Drogowcy zapewniają jednak, że przejściu się przyjrzą. "Ogłosiliśmy przetarg na audyt przejść dla pieszych dla dzielnic Śródmieście, Ochota i Praga Południe. W pierwszej kolejności obejmie on ul. Umińskiego" - napisano. Zmiany wynikające z przeprowadzonego audytu mają być "wdrażane możliwie jak najszybciej". "Ponadto, aby poprawić oświetlenie przejść dla pieszych na ul. Umińskiego, w 2016 r. planujemy ich dodatkowe doświetlenie ( chodzi o latarnie-red.)" - możemy przeczytać w piśmie.

Jak doprecyzowała w środę Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM, właśnie został wybrany wykonawca prac związanych z przeprowadzeniem audytu w trzech dzielnicach.

Policja na pismo drogowców nie odpowiedziała.

Dzień po wypadku odbył się protest mieszkańców:

Protest na Umińskiego Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

su/ec