Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Nie będzie strefy kibica na Euro

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plNie będzie strefy kibica

Mimo zapowiedzi na placu Defilad nie powstanie strefa kibica na Euro 2016. Stołeczni urzędnicy tłumaczą, że rezygnują z atrakcji dla warszawiaków ze względu na wymogi organizacji szczytu NATO w stolicy.

O tym, że Warszawa chce zorganizować strefę kibica na czas Euro 2016 pisaliśmy pierwsi. Według wstępnych planów miała powstać na placu Defilad. Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak zapowiadał wzmocnione środki bezpieczeństwa, a na pytanie o obawy po zamachach terrorystycznych w Brukseli odpowiada krótko: nie możemy dać się zastraszyć.

Nawet 10 tys. osób

Teraz jednak ratusz mówi wprost: EURO 2016 bez strefy kibica ze względów bezpieczeństwa.

- Niestety w tym roku terminy meczów oraz organizacja strefy kibica w centrum Warszawy, spotyka się w czasie z największym w historii naszego miasta i kraju wydarzeniem – szczytem NATO. Zjazd w Warszawie przywódców i przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego będzie miał miejsce 8 i 9 lipca, jednak przygotowania do zabezpieczenia tego wydarzenia rozpoczną się dużo wcześniej. Planowana strefa kibica na pl. Defilad miała działać do 10 lipca – informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I podkreśla, że uczestnikom obu wydarzeń trzeba by zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa. Dlatego, że przygotowanie miejsca spotkań przywódców jak i strefa, do której mogłoby przyjść nawet 10 tys. osób – wymaga m.in. zabezpieczenia ze strony służb mundurowych i miejskich.

- Dodatkowo z uwagi na wymogi organizacji szczytu NATO w Warszawie będzie zamkniętych szereg ulic oraz zmieniona organizacja ruchu prywatnego oraz komunikacji miejskiej. Wystąpią także utrudnienia w poruszaniu się pieszych – wyjaśnia Milczarczyk.

Miasto analizując możliwości logistyczne i potencjalne zagrożenia przeprowadziło rozmowy z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w okresie szczytu NATO.

Urzędnicy uwzględnili ich argumentację. I zdecydowali, że rezygnują z przygotowania strefy kibica na EURO 2016.

TAK WYGLĄDAŁA STREFA KIBICA NA PLACU DEFILAD W 2012 ROKU:

Pożegnanie ze strefą kibica
TVN24

ran//ec