Nie będzie płotu wokół Sejmu. "Nie było jednomyślności"

Warszawa

archiwum TVN24Będzie płot przy Sejmie?

Kancelaria Sejmu rezygnuje z budowy ogrodzenia wokół gmachu parlamentu przy Wiejskiej. Jak przyznała niedawno szefowa kancelarii, wokół tematu płotu "głosy były podzielone, nie było jednomyślności".

Dyskusja o grodzeniu budynku przy Wiejskiej toczy się od dłuższego czasu. Zapytaliśmy Centrum Informacyjne Sejmu, na jakim etapie jest ten pomysł.

"Na pewno nie w 2018 roku"

Dostaliśmy odpowiedź, że na ten temat wypowiedziała się szefowa kancelarii Agnieszka Kaczmarska podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych 23 listopada. Biuro prasowe przytacza jej słowa:

"Nie ma planu budowy płotu. Zgłosiliśmy do konserwatora zabytków prośbę o wydanie zgody na budowę w wersji przedwojennej, przedstawiliśmy projekt. Nie mamy zgody od konserwatora zabytków. Jednocześnie pragnę poinformować, że Prezydium Sejmu na ostatnim posiedzeniu podjęło decyzję o niebudowaniu płotu. Ponieważ były głosy podzielone, nie było jednomyślności, zdecydowałam, że nie będę realizować tego działania. Na pewno w 2018 roku nie będziemy, zgodnie z decyzją przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, tej inwestycji realizować na siłę".

"Prawie wszystkie parlamenty na świecie są ogrodzone"

Na początku listopada o płocie mówił też marszałek Senatu. - Na razie, z informacji, które mam, płotu wokół Sejmu nie będzie. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości, bo trzeba wziąć pod uwagę, że prawie wszystkie parlamenty na świecie są ogrodzone - powiedział Stanisław Karczewski.

A jeszcze 1 listopada Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu zapowiedział, że kancelaria odwołała się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego od negatywnej decyzji stołecznego konserwatora zabytków w sprawie budowy płotu.

W październiku Michał Krasucki wydał negatywną opinię w sprawie ogrodzenia. Powoływał się na stanowisko Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, która we wrześniu oceniła, że teren parlamentu został zaprojektowany po wojnie jako teren otwarty.

W ostatnich latach było kilka koncepcji grodzenia Sejmu, m.in. szklanymi ekranami i ażurowym płotem.

CZYTAJ WIĘCEJ O DYSKUSJI NA TEMAT PŁOTU:

Stołeczny Konserwator o budowie parkanu wokół SejmuTVN24
wideo 2/2

ran/b