Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Nie będzie kontroli budżetu obywatelskiego na Ursynowie

Najnowsze

Archiwum TVN, urząd dzielnicyBudżet partycypacyjny na Ursynowie

Nie będzie ponownego przeliczenia głosów oddanych na projekty budżetu partycypacyjnego na Ursynowie. Ratusz uznał, że system, które je przeliczał nie mógł popełnić błędu, dlatego kontroli, o którą wnioskował burmistrz dzielnicy, nie będzie.

Przypomnijmy, na Ursynowie w głosowaniu na budżet partycypacyjny wygrał projekt stworzenia ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Będzie kosztował 3 mln zł, co oznacza, że zagarnął całą pulą przeznaczoną na budżet obywatelski i żaden inny projekt w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego nie zostanie zrealizowany. Szybko pojawiły się głosy, że w głosowaniu mogło dojść do nieprawidłowości (sugerowano m.in. podpisywanie wypełnionych kart do głosowania i konflikt interesów jednej z radnych). O kontrolę i ponowne przeliczenie głosów poprosił ratusz burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

"Można uznać za nieetyczne"

Co na to dyrekcja Centrum Komunikacji Społecznej, które odpowiada za organizację budżetu partycypacyjnego w stolicy? "W odpowiedzi na wniosek o kontrolę dyrektor CKS poinformował, że struktura Elektronicznego Systemu Obsługi Głosowania wyklucza możliwość popełnienia błędu w sumowaniu głosów do niego wprowadzonych. Do decyzji burmistrza dzielnicy Ursynów pozostawiono kwestię przeprowadzenia wewnętrznej kontroli poprawności wprowadzania danych z kart papierowych przez pracowników Wydziału Obsługi Mieszkańców" – poinformowali urzędnicy z Ursynowa.

Dyrektor CKS stwierdził, że do naruszenia prawa nie doszło. - Sytuację, w której rozdawano karty z zaznaczonym jednym projektem można uznać za nieetyczną, ale nie była niezgodna z regulaminem budżetu. Przed kolejnymi edycjami nie wykluczamy rozważenia zmian w tej sprawie – zaznaczył w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

I dodał, że urzędnicy zastanowią się też, czy nie wprowadzić pewnych ograniczeń dla osób, które pracuję w zespole do spraw budżetu partycypacyjnego. - Chodzi o to, żeby zastanowić się, czy takie osoby mogą zgłaszać projekty - wyjaśnia Jóźwiak.

Będą realizować inwestycję

Ratusz uznał, że wyniki głosowania są ważne, z zarząd dzielnicy potwierdził wpisanie do budżetu na przyszły rok zwycięskiego projektu. "Od końca lipca trwają spotkania burmistrza z autorami projektów do budżetu partycypacyjnego w celu rozpatrzenia możliwości realizacji pozostałych projektów w całości lub w części w przyszłym roku, które nie zmieściły się w kwocie 3 mln zł, a zdobyły znaczące poparcie głosujących" – podała dzielnica. Piotr Guział wysłał również do prezydent miasta propozycje zmian do kolejnych edycji budżetu partycypacyjnego. Zaproponował m.in. ograniczenie kręgu osób uprawnionych do składania projektów i głosowania na projekty w ramach procesu budżetu partycypacyjnego wyłącznie do osób zameldowanych w Warszawie lub posiadających Kartę warszawiaka.

Zwycięski projekt numer 39

Głosowanie w budżecie obywatelskim na Ursynowie wygrał projekt numer 39 (6534 głosów z czego 4766 papierowych), czyli utworzenie ośrodka wsparcia jako pierwszego modułu integracyjnego centrum aktywności. Ma to być miejsce dla osób z niepełnosprawnością umysłową, gdzie będą miały miejsce do nauki i rozrywki.

Drugie miejsce zajęła propozycja budowy przejść dla pieszych i pasów rowerowych na wybranych ulicach Ursynowa (6119 głosów, 467 papierowych), a trzecie system odprowadzania nadmiaru wód gruntowych, roztopowych i opadowych z Lasu Kabackiego (3850 głosów, 397 papierowych). Te projekty nie zostaną zrealizowane.

JAKIE BYŁY WĄTPLIWOŚCI W ZWIĄZKU Z GŁOSOWANIEM NA URSYNOWIE?

Krzysztof Nawrocki o wątpliwościach związanych z głosowaniemtvnwarszawa.pl, UM

CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH GŁOSOWANIA W BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM W CAŁYM MIEŚCIE

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN, urząd dzielnicy