Przygotuj się na:

ZMIANY NA OKRZEI

W związku z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego praskiego brzegu oraz przebudowy ciągu ulicy Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie, w czwartek 16 lipca od około godziny 12 wykonawca wprowadzi zmiany w rejonie ulicy Okrzei.

Nie będzie konkursu na Menorę Wynajmie ją Muzeum Żydów?

Najnowsze

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plLokal na Kulturę

Nie będzie kolejnego konkursu na Menorę, czyli lokal, o który bój toczyło m.in. środowisko "Krytyki Politycznej". Ratusz, w porozumieniu z władzami dzielnicy, chce wynająć go Muzeum Historii Żydów Polskich.

Informacja ukazała się na stronie internetowej Krytyki Politycznej. Przytoczono tam raport Henryka Wujca, który postanowił interweniować po tym, jak dzielnica zdecydowała arbitralnie, że nie wynajmie nikomu lokalu przy placu Grzybowskim 2. Oferty złożone w konkursie nie spełniły wtedy oczekiwań ratusza.

"W dniu 23 maja dodzwoniłem się do Pani Prezydent i dowiedziałem się od niej, że już podjęła decyzję, aby konkursu nie kontynuować i przekazać lokal zupełnie innemu podmiotowi" – czytamy fragment raportu.

"Mogę potwierdzić"

- Rzeczywiście, mogę potwierdzić, że zdecydowaliśmy się wyjąć lokal z konkursu. Zgłosiła się do nas jedna z miejskich instytucji kultury z prośbą o jego wynajęcie - mówi tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza.

Jak tłumaczy, taka decyzja zapadła w porozumieniu z dzielnicą. Była możliwa, bo pierwszy konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia.

O jaką instytucję kultury chodzi? Do Menory ma wejść Muzeum Historii Żydów Polskich, którego gigantyczna siedziba buduje się na Muranowie. - Dostaliśmy propozycję ze strony władz Śródmieścia, żeb zastanowić się, co mogłoby się tam dziać - mówi Piotr Kossobudzki, rzecznik MHŻP. - To jest początkowy etap rozmów. To o czym myśleliśmy, to placówka o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która mogłaby być tworzona przez wiele instytucji - dodaje.

Spór o Menorę

Lokal przy placu Grzybowskim 2 został wystawiony przez dzielnicę Śródmieście w ramach konkursu "Lokal na kulturę" przed trzema miesiącami. Do walki włączyło się m.in. stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego ze Sławomirem Sierakowskim na czele, stowarzyszenie im. Jana Liszewskiego braci Karnowskich czy fundacja Shalom.

Dzielnica zdecydowała

Atrakcyjnie położony lokal w miejscu, które kojarzy się z kulturą żydowską był do wzięcia za "bezcen" (12-15 zł za mkw.), a walka miała odbywać się na najciekawsze propozycje kulturalne.

Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowały się "Krytyka Polityczna", Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha. Ale żadna z nich nie wygrała. Urzędnicy, mimo, że eksperci rekomendowali na najemcę "Krytykę Polityczną", unieważnili konkurs uznając, że oferty nie nawiązywały w atrakcyjny sposób do kultury i historii polsko-żydowskiej.

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl