Nazywają stacje metra, choć jeszcze ich nie budują


Po centralnych stacjach II linii metra, przyszedł czas na kolejne. Urzędnicy rozpoczęli proces nadania nazw sześciu przystankom, o które podziemna kolejka ma być przedłużona na Wolę i w kierunku Targówka. Propozycje już są, ale na razie nie wiadomo, kiedy zacznie się sama budowa.

- Do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęła informacja o rozpoczęciu procedury nadawania nazw stacjom – poinformował tvnwarszawa.pl Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. Zarząd wnioskował o to już w marcu do biura drogownictwa ratusza. W międzyczasie trwało ustalanie oficjalnych propozycji.

Nazwy dla sześciu przystanków

Chodzi o nazwy sześciu przystanków, które mają być budowane w pierwszej kolejności po zakończeniu budowy centralnego odcinka (siedem środkowych stacji zyskało już nazwy). Linia ma się rozrosnąć o trzy na Wolę i trzy w kierunku Targówka.

Pierwsza na zachód od Ronda Daszyńskiego ma znajdować się u zbiegu Wolskiej i Płockiej, kolejna na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej, a trzecia w okolicach ulicy Ciołka. Z kolei na wschód stacje mają być zlokalizowane u zbiegu Szwedzkiej i Strzeleckiej, przy Ossowskiego i Trockiej.

Młynów zamiast Moczydła

Jakie nazwy zaproponowano? Dla wolskich byłyby to: Płocka, Moczydło, Księcia Janusza, a dla tych po drugiej stronie Wisły: Szwedzka, Targówek, Trocka. To dopiero propozycje nazw, z którymi wyszło miejskie biuro drogownictwa.

ZTM z większością się zgodził, ale zaproponował jedną zmianę. Zamiast Moczydła widziałby przystanek Młynów. - Zmieniła się planowana lokalizacja stacji, została przesunięta bliżej torów kolejowych, więc nazwa Moczydło wprowadzałoby w błąd - przekonuje Potocka. - Nazwa Młynów została przyjęta przez lokalna władze. Jest bardziej adekwatna - dodaje.

Kiedy początek budowy?

Przychylnie na nią spojrzał również ekspercki zespół nazewnictwa miejskiego, który doradza radnym Warszawy. "Zespół, po zapoznaniu się z aktualną lokalizacja stacji C7, pozytywnie zaopiniował propozycję nazwy Młynówzgłoszoną przez Zarząd Transportu Miejskiego,jako odpowiednią do usytuowania stacji" – zaznaczyli w opinii.

Omawiali to również radni z komisji nazewnictwa, którzy przychylili się do nazwy Młynów. Na tym jednak nie koniec. Ostateczne słowo ma Rada Warszawy.

Gdy nazwy zostaną zatwierdzone, najpierw zobaczymy je na projektach. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa tych sześciu stacji. W kwietniu pisaliśmy, że cały proces zatrzymał się na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, która jest kluczowym dokumentem dla każdej tego typu inwestycji. Okazało się, że plany dotyczące rozbudowy metra są m.in. niezgodne z planami zagospodarowania. Jak sytuacja wygląda teraz? Spytaliśmy w ratuszu - wciąż czekamy na odpowiedź.

Centralne już nazwane

Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by po ukończenia budowy centralnego odcinka II linii metra, jak najszybciej rozpocząć roboty przy kolejnych. Inwestycja miałaby być współfinansowana ze środków unijnych na lata 2014-20.

W marcu tego roku radni nazwali już centralne stacje II linii metra. To Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl