Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Nazwij salę w nowym Iluzjonie

Najnowsze

Iluzjon szuka nazw dla sal

Choć w zabytkowym budynku przy Narbutta wciąż trwają prace budowlane, Filmoteka Narodowa już planuje otwarcie. Właśnie ogłosiła konkurs na nazwę dwóch sal kinowych.

- Po mału przygotowujemy się do otwarcia kina. Chcemy, by odbyło się na początku października. Wysyłamy już teraz sygnał do widzów, że będziemy chcieli, by tworzyli oni nowy Iluzjon razem z nami – mówi Justyna Jabłońska, rzecznik prasowy Filmoteki Narodowej.

I dodaje: - Pierwsze propozycje nazw widzów krążą wokół bohaterów filmowych, czy zmodyfikowanych tytułów filmów.

Dwie sale i videowall

Wnętrze kina Iluzjon ma się bardzo przeobrazić. Przede wszystkim zamiast jednej sali projekcyjnej będą dwie. Większa zachowa charakter oryginalnego wystroju, ale wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem. Tu pojawi się również fosa orkiestrowa.

Tak wyglądała duża sala w grudniu 2011 rokubeznaswy.blox.pl

Sala "mała" będzie miała 49 miejsc i przeznaczona będzie do kameralnych pokazów. Zostanie nowocześnie zaaranżowana i funkcjonalnie połączona z małym foyer, którego głównym elementem będzie szklana ściana z zestawem monitorów prezentacyjnych – videowall. Tym sposobem stworzy możliwość prezentowania wystaw z obszaru sztuk audiowizualnych.

Propozycje nazw dla tych dwóch sal można przesyłać do 14 maja na adres konkurs@fn.org.pl. Do wygrania półroczne karnety do kina Iluzjon.

Budynek kina przy Narbutta 50a zaprojektował Mieczysław Piperek w 1948 roku. Na początku działało tam kino "Stolica", które ustąpiło miejsca Iluzjonowi w 1997 r. Budynek, który dziś znajduje się na liście zabytków, od 2008 roku należy do Filmoteki Narodowej. Modernizacja będzie kosztować 12 milionów zł. Jest prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków. Projekt architektoniczny przebudowy jest autorstwa pracowni "Żera2Architekci".

Ze względu na remont, kino Iluzjon działa obecnie w Bibliotece Narodowej.

"Nowy" Iluzjon za 12 milionów

Modernizację Iluzjonu podglądaliśmy w listopadzie zeszłego roku. O tym, jak będzie wyglądało kino po remoncie, opowiadał dyrektor Filmoteki Narodowej:

Czytaj więcej na ten temat.

band/roody