Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nawet do 80 procent obniżki dla przedsiębiorców

Warszawa

fot. Metro Warszawskie

Władze Śródmieścia jeszcze bardziej obniżą czynsze przedsiębiorcom, którzy ponoszą straty w związku z budową II linii metra. Radni opozycji uważają, że podjęta przez zarząd uchwała nie uwzględnia uwag od wszystkich zainteresowanych.

- Wysokość obniżek będzie uzależniona od wysokości strat poszczególnych przedsiębiorców. Nie może być jednak większa niż 80 proc., a czynsz nie może być niższy niż 12 zł za metr – tłumaczy Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia (Ruch Palikota).

- Przedsiębiorcy będę musieli złożyć odpowiedni wniosek w sprawie obniżki czynszów i udowodnić, że po zamknięciu ul. Świętokrzyskiej ich obroty spadły – dodaje Paweł Martofeł (PO), przewodniczący komisji, która we wtorek zajmowała się tym problemem.

Zarząd podsunął gotową uchwałę

Radni na posiedzeniu komisji ds. monitorowania sposobu zarządzania komunalnym zasobem lokali użytkowych dostali podjętą przez zarząd uchwałę.

- Byliśmy mocno zaskoczeni takim przebiegiem spraw. Myśleliśmy, że na komisji wypracujemy szczegóły, a nie dostaniemy gotowy dokument – dziwi się pośpiechem władz dzielnicy Walkiewicz. Według niego w uchwale nie znalazły się wszystkie propozycje zgłaszane przez radnych i przedsiębiorców.

Indywidualne negocjacje czynszów?

- Jest kilka osób, które z przyczyn obiektywnych mogą mieć kłopot, żeby sprostać wszystkim wymaganiom, a w naszej opinii także powinni zostać objęci obniżką – mówi i dodaje, że będzie namawiał władze Śródmieścia do indywidualnych negocjacji z tymi osobami. – Trzech przedsiębiorców zgłaszało uwagi. Myślę, że nie powinno to być dużym obciążeniem dla dzielnicy – wyjaśnia. Chodzi między innymi o to, że obroty, wg. niektórych, nie powinny być jedynym kryterium. Ważne są też koszty i przychody.

Innego zdania jest jednak radny Martofel. - Władze Śródmieścia wiele razy spotykały się z przedsiębiorcami. Podczas tych spotkań zostało wypracowane porozumienie, którego efektem jest właśnie ta uchwała - przekonuje.

Druga obniżka

To kolejna już obniżka czynszów dla przedsiębiorców z ul. Świętokrzyskiej. Pierwszy raz decyzję w tej sprawie podjęły władze dzielnicy w czerwcu zeszłego roku (obniżka do 30 proc.). Wcześniej zniżki udzielane były najemcom lokali użytkowych przy ul. Krakowskie Przedmieście, w związku z remontem ulicy.

par/mz