Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nawet cztery godziny stania w kolejce. Nocne oblężenie muzeów

TVN Warszawa

tvnwarszawa.pl/Artur WęgrzynowiczDłuugie kolejki w Noc Muzeów

Brzydka pogoda nie zniechęciła warszawiaków do udziału w Nocy Muzeów. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach i galeriach tłumnie podziwiali dzieła sztuki.

Zainteresowanie Nocą Muzeów widać było już w sobotę wczesnym wieczorem, gdy przed największymi placówkami ustawiły się kolejki chętnych. Ta przed Muzeum Narodowym wychodziła poza dziedziniec i wiła się wzdłuż murów budynku. Dzieci (i nie tylko) oczekując na swoją kolej mogły wycinać i kolorować postaci z obrazów eksponowanych w muzeum, m.in. Żydówkę z pomarańczami z odzyskanego niedawno dzieła Aleksandra Gierymskiego.

- Deszcz leje, burza. Pogoda jest bardzo muzealna - przyznała pani Dorota, która do Muzeum Narodowego przyszła z synem Dominikiem. Chcą zobaczyć wystawę dzieł Gierymskiego. Na ekspozycji prezentowanych jest blisko 120 prac artysty, m.in. cenna "Żydówka z pomarańczami".

W kolejce pod kolorowymi parasolami stali również obcokrajowcy, słychać było m.in. język angielski i hiszpański. - Jestem tu od piątku i ciągle pada. Zawsze macie taką pogodę - pytał Hiszpan Jose.

Relacja z Nocy Muzeów
TVN24
Kolejka przed Zamkiem Królewskim
TVN24

Tłumy na Zamku Królewskim i Muzeum Chopina

Zwiedzający mimo pogody dopisali także na Zamku Królewskim. W królewskich apartamentach można było zobaczyć m.in. dwa dzieła Jana Matejki po konserwacji: "Rejtan. Upadek Polski" i "Batory pod Pskowem".

Wyjątkowe atrakcje przygotowało także Muzeum Fryderyka Chopina. W Noc Muzeów placówka pokazała siedem manuskryptów kompozytora, które na co dzień są przechowywane w muzealnym skarbcu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. szkolne zadanie domowe z czasów nauki u Józefa Elsnera czy pisana pod wpływem zauroczenia malutką córeczką śpiewaczki Pauline Viardot "Berceuse" Des-dur. Podczas spotkań z animatorami można się było dowiedzieć np., czy Chopin cierpiał na bezsenność.

4 godziny stania do CNK

Olbrzymia kolejka ustawiła się przed Centrum Nauki Kopernik, aby dostać się do środka trzeba czekać nawet 4 godziny. - Przed wejściem jest duży telebim. Można zobaczyć pokazy naukowe i zabawy interaktywne dla dzieci. Kolejka ciągnie się, aż do Tamki – mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl

Relacja Pawła Łukasika
TVN24

Zwiedzili Kancelarię Premiera i Belweder

Kilkusetosobowe kolejki chętnych do obejrzenia w ramach Nocy Muzeów ustawiły też przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Belwederem. W siedzibie rządu zwiedzający mogli zobaczyć m.in. gabinet premiera Donalda Tuska, a w Belwederze Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Oba gmachy były dostępne dla zwiedzających od godz. 19. Już znacznie wcześniej ustawiły się przed nimi kilkusetosobowe kolejki. Wpuszczano bowiem tylko 30-osobowe grupy chętnych, którzy musieli się poddać drobiazgowej kontroli pirotechnicznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiedzający mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze pomieszczenia, związane z pracą rządu i premiera. Przede wszystkim gabinet samego premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów, salę konferencyjną, znaną z konferencji prasowych. Cały czas zwiedzającym towarzyszyła dyskretna obecność oficerów Biura Ochrony Rządu.

W programie był także dawny gabinet szefa rządu, mieszczący się na pierwszym piętrze gmachu, w tzw. akwarium. Obecnie urzęduje tam prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Zobaczyć też można było Salę Świetlikową, czyli dawną sale posiedzeń Rady Ministrów, a także znaną z przekazów medialnych Salę Obrazową oraz sąsiadujące z nią Salę Recepcyjną czy Salę Okrągłego Stołu.

Praga też ma swoją noc

Na drugim brzegu Wisły studenci ASP wspólnie z Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowali multimedialny pokaz opowiadający o nieistniejącym domu przy ul. Świeżej. Prezentowane animacje autorstwa m.in. studentów i absolwentów Pracowni Ilustracji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych powstały z inspiracji historiami mieszkańców dawnej drewnianej kamienicy.

W Noc Muzeów warszawiacy mogli podziwiać także plakaty Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie, secesyjną architekturę Rygi na wystawie planszowej w BUW czy ukazujące stolicę obrazy Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Rynku Starego Miasta.

W stołecznej Nocy Muzeów biorą udział łącznie 234 placówki. Warszawska Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 r. Obecnie bierze w niej udział ok. 120 miast. W Polsce Noc Muzeów jest organizowana od 2003 r.

SPRAWDŹ PROGRAM NOCY MUZEÓW

Na Noc Muzeów przygotowano specjalne linie autobusowe:

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

Najciekawsze momenty Nocy Muzeów
produkcja: SkyConcept