Naukowcy szykują drugie Centrum Kopernik


Naukowcy z PAN zachęceni sukcesem Centrum Nauki Kopernik chcą iść za ciosem i utworzyć jego przyrodniczy odpowiednik: Muzeum Historii Życia. Instytucja miałaby się wzorować na CNK, dorównywać mu rozmachem i przypominać londyńskie muzeum natury. Projekt firmuje swoim nazwiskiem prof. Michał Kleiber. Na razie inicjatorzy mają jedynie wstępną koncepcję i... przychylność prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- To będzie siostrzany projekt dla Centrum Nauki Kopernik, gdzie mamy do czynienia z naukami ścisłymi i technologią. Muzeum Historii Życia zajmie się elementami nauki z obszarów przyrodniczych - mówi profesor Ryszard Górecki, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Nowe muzeum ma się wzorować na londyńskim Natural History Museum. Tam każde piętro to inna dziedzina przyrody. Są dinozaury, galeria drzew, owadów, ssaków czy gadów. Wielu eksponatów można dotknąć. Sporą część stanowi ekspozycja interaktywna, gdzie każdy może zobaczyć, jak pracuje mózg człowieka.

Polskie muzeum też mogłoby dorównywać temu w Londynie. - Mamy bardzo dużo zbiorów przyrodniczych, zoologicznych czy archeologicznych, które są gdzieś pochowane, bo nie ma gdzie ich zaprezentować. To bardzo wartościowe zbiory, więc tym bardziej żal ich nie pokazać – martwi się Górecki.

Wiceprezes PAN podkreśla, że już prawie sto lat temu po raz pierwszy mówiono o utworzeniu takiego muzeum. 24 września 1919 roku, kiedy premierem był Ignacy Jan Paderewski, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało rozporządzenie o utworzeniu Muzeum Historii Natury.

Pomoże Prezydent

Na razie opracowana jest wstępna koncepcja. Oprócz standardowych ekspozycji będzie też mnóstwo różnego rodzaju systemów elektronicznych, galerii czy laboratoriów. – Młody człowiek podchodzi i na specjalnym monitorze może obejrzeć jak pracuje jego organizm, dowiedzieć się jak powstało życie – podaje przykład wiceprezes PAN.

Pierwsze założenia już niedługo zostaną przedstawione Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Inicjatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie głowy państwa przyspieszy powstanie placówki. – Pierwsza rozmowa się już odbyła i Pan Prezydent jest zadowolony z pomysłu – przekonuje profesor Górecki. Teraz przedstawiciele PAN m.in. prezes profesor Michał Kleiber spotkają się z doradcami prezydenta. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace odnośnie szczegółowej koncepcji muzeum.

Oprócz niej potrzebny jest również teren i pieniądze na budowę. Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniane są okolice Centrum Nauki Kopernik, ogród w Powsinie i opustoszały budynek EuroPolGazu przy ulicy Literackiej.

To właśnie lokalizacja na Bielanach według ekspertów jest najlepsza. - Bielany już 200 lat temu były poligonem badań przyrodniczych. Bez wątpienia jest to jedyna w stolicy dzielnica najbogatsza przyrodniczo - mówi profesor Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. - Mamy tutaj Las Bielański, który jest jedyną ocalałą częścią Puszczy Mazowieckiej. Ocalała, bo kiedyś był to teren łowów królewskich, a później garnizon carski. Panuje tam różnorodność pod względem gatunków roślin czy zwierząt - dodaje profesor.

Wtóruje mu Szymon Kozłowski, społecznik z Bielan, który już rok temu obiekt przy Literackiej pokazał przedstawicielom PAN. - Północna Warszawa jest bardzo uboga w tego typu atrakcje i samorządy dzielnic powinny stanąć na głowie, by je przyciągnąć - twierdzi.

Potrzeba ponad 100 mln złotych

Na budowę i wyposażenie nowej siedziby muzeum potrzeba od 100 do nawet 150 mln złotych. - Jesteśmy w stanie spieniężyć część majątku PAN, budynki czy grunty, aby pozyskać pierwsze fundusze na budowę. Liczymy również na wsparcie ministerstw kultury, ochrony środowiska czy edukacji oraz władz Warszawy - precyzuje wiceprezes PAN.

Jak dodaje, Muzeum mogłoby powstać w stolicy do 2015 roku.

Bartłomiej Frymus (b.frymus@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl