Następna stacja Centrum Nauki Kopernik?

Warszawa

Wstępny projekt wejścia do stacji II linii metra. Na Powiślu miałoby mieć kolor zielono-niebieski - fot. AMC Chołdzyński

Budowana na Powiślu stacja II linii metra mogłaby nosić nazwę Centrum Nauki Kopernik – przekonują władze CNK. Na wsparcie ekspertów od nazewnictwa jednak nie mają co liczyć. Mimo to ich wnioskiem zajmą się w środę miejscy radni.

- Chodzi o nadanie nazwy stacji metra, ale też pobliskim przystankom autobusowym w tunelu Wisłostrady - tłumaczy Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK. Jak przekonuje, Centrum Nauki Kopernik zyskało już rangę miejsca popularnego i rozpoznawanego, a taka nazwa pomogłyby do niego dotrzeć chociażby turystom.

- Nazywanie przystanków komunikacji nazwami instytucji kultury jest dość powszechne tak w Warszawie, jak i innych miastach europejskich. Nie szukając daleko, mamy przystanek Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ratusz-Arsenał - wylicza Nowicka.

Eksperci sceptyczni...

Ekspertów to nie przekonuje. Zespół Nazewnictwa Miejskiego, pod przewodnictwem prof. Kwiryny Handke, mówi pomysłowi CNK "nie". "Zespół uważa nazwę Powiśle za nazwę najlepszą dla usytuowanej w tym miejscu stacji metra. Stacja ta będzie ważnym punktem orientacyjnym i przesiadkowym dla węzła komunikacji miejskiej tego rejonu miasta" - czytamy w uzasadnieniu.

Nie poparli też wniosku o zmianę nazw okolicznych przystanków autobusowych, bo - jak przekonują - prawdopodobnie będą odnosiły się właśnie do nazwy stacji metra Powiśle.

... ale zdecydują radni

Opinia ta nie jest wiążąca. W środę, na posiedzeniu komisji nazewnictwa, wnioskiem zajmą się miejscy samorządowcy. Ostateczną decyzję w sprawie nazw wszystkich sześciu stacji centralnego odcinka II linii metra podejmie cała Rada Warszawy.

To nie pierwsza propozycja zmiany planowanej nazwy dla przystanku II linii metra. Samorząd studentów UW zaproponował niedawno, by stacja metra przy Nowym Świecie nosiła nazwę "Uniwersytet".

Pojawiają się też pomysły dotyczące zmian nazw istniejących już stacji. Przeczytaj tekst Karola Kobosa: Świętokrzyska PASTA jak szczeciński paprykarz.

ran/mz