Nasielscy Żydzi w kolorze. "To było jak kapsuła czasu"

Warszawa

TVN 24Przedwojenny Nasielsk w kolorowym filmie

Dzięki kolorowym obrazom z przedwojennego Nasielska odżyły wspomnienia sprzed lat. Potomkowie bohaterów filmu, nakręconego przez żydowskiego emigranta, mogli się spotkać i poznać swoje niezwykłe historie. Materiał magazynu "Polska i świat".

W sierpniu 1938 r. do Nasielska z USA przyjechał David Kurtz, Żyd, który urodził się w tym mieście. Nakręcił niespełna 3-minutowy film - jeden z niewielu kolorowych, jakie powstały w Polsce przed II wojną światową. Widać na nim codzienne życie mieszkających w Nasielsku Żydów.

Film w 2009 r. w rodzinnych archiwach odnalazł wnuk Davida, Glen. Znaleziony materiał oddał do renowacji, a film po odzyskaniu dawnego blasku został udostępniony w internecie.

Pomoc Polki

Dwa lata temu obejrzała go Marcy Rosen, której dziadek również pochodził z Nasielska. Rosen rozpoznała go na filmie, gdy jako kilkuletni chłopiec stojąc w tłumie innych dzieci wpatruje się w obiektyw kamery.

- Rozmawiałam z moim tatą przez telefon. W tym samym czasie kliknęliśmy ten sam link, zaczęliśmy to oglądać i to było fascynujące, to było jak kapsuła czasu - wspomina.

90-letni dziś Maurice Chandler, wtedy noszący nazwisko Moszek Tuchendler jako jeden z nielicznych nasielskich Żydów przeżył wojnę, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął nowe życie. Uciekając z getta znalazł schronienie w domu Polki, Heleny Jagodzińskiej.

I to właśnie dzięki filmowi Kurtza, jej prawnuczce Martynie Dudkiewicz udało się go odnaleźć.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Szczęśliwe zbiegi okoliczności

Glenn Kurtz, który w ostatnich dniach przyjechał z USA do Polski, zorganizował w Nasielsku spotkanie członków rodzin osób widocznych na filmie. Dzięki temu Martyna Dudkiewicz i jedna z wnuczek Maurica Chandlera mogły się poznać.

Film z Nasielska sprzed 76 lat połączył rodziny, a wnuk jego autora próbuje zawrzeć wszystkie te szczęśliwe zbiegi okoliczności w jednej książce.

We wtorek zainaugurowano wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich:

Hanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu muzeum
TVN BiŚ
Inauguracja Muzeum Historii Żydów Polskich
TVN BiŚ