Narodziny w Pałacu Kultury. Szukają imion dla młodych sokołów

Warszawa

PKiN CamiSokoły na PKiN

Gniazdo na Pałacu Kultury doczekało się nowych lokatorów. Trzy młode sokoły czekają na "rodziców chrzestnych" - do 4 czerwca można zgłaszać propozycje imion dla pisklaków.

Po pięciu latach przerwy na 43. piętrze Pałacu Kultury i Nauki wykluły się sokoły (falco peregrinus). Życie warszawskiej rodzinki możemy podglądać codziennie, dzięki transmisji z kamerki umieszczonej w sokolim domu.

Rodzicami Franek i Giga

Rodzicami nowych mieszkańców gniazda na Pałacu Kultury i Nauki jest para Franek i Giga.

"Drapieżniki na Pałacu pojawiły się jesienią. Towarzyszyło temu sporo emocji, gdyż samiec, Franek, pojawiał się równocześnie w centrum i na Bielanach, a o miejsce na pałacu w pewnym momencie rywalizowały aż trzy samice" - czytamy w komunikacie prasowym.

Pierwsze jajo w gnieździe pojawiło się 11 kwietnia, następne 13 i 16 kwietnia. Pisklaki pojawiły się na świecie po miesiącu wysiadywania.

Szukają imion dla młodych

W sobotę 11 czerwca specjaliści będą obrączkować młode, wtedy też poznamy ich płeć.

Ogłoszono już konkurs na imiona dla trójki młodych. Swoje propozycje można zgłaszać od 1 do 4 czerwca. Ponieważ nie znamy jeszcze płci nowych członków warszawskiej rodzinki mogą to być zarówno dla samca, jak i samicy. Komisja wybierze 10 ich zdaniem najatrakcyjniejszych zgłoszeń, a z tej puli zwycięskie imiona wskażą internauci (głosownie od 7 do 10 czerwca)..

Historia sokolej pary

"Jesienią ubiegłego roku dotychczasowi lokatorzy Pałacu, Wars i Sawa, odeszli do krainy wiecznych łowów" - czytamy w komunikacje PKiN. W sercu Warszawy mieszkały od 1998 roku. Przed ten czas wychowały 25 swoich młodych i pięcioro adoptowanych. Oba ptaki otrzymały swoje imiona w wyniku konkursu zorganizowanego po uruchomieniu podglądu online z ich gniazda w 2009 roku. Sawa dożyła 19 lat, zaś Wars 20.

Jak informują w 2009 roku Wars i Sawa dochowały się jednego potomka – samiczki, która w wyniku konkursu wśród miłośników sokołów otrzymała imię Skierka (od 2013 roku gniazduje w Gdańsku).

W 2010 ich własne pisklę zginęło i zaadoptowały pisklaka przekazanego przez warszawskie zoo (Zmiennik). W 2011 roku para miała dwoje piskląt, które otrzymały imiona Nike i Wicher.

kz/b